Društvo

Daido metal ne mora da isplati otpremnine

0805daidometalok
D
aido metal nije obavezan da isplati otpremnine bivšim radnicima nekadašnje Industrije ležaja (ILK), saopštio je danas zamjenik direktora kotorske fabrike Filip Moštrokol.

Daido metal ne mora da isplati otpremnine
Portal AnalitikaIzvor

On je naveo da je nakon odluke Višeg, a zatim i Vrhovnog suda, poništena odluka Osnovnog suda u Kotoru, čime je dokazano da ta kompanija nije obavezna da isplati otpremnine.

Radnici ILK okupili su se danas ponovo na protestnom skupu u kotorskoj industrijskoj zoni, zahtijevajući hitno sprovođenje odluke Osnovnog suda u Kotoru o isplati njihovih potraživanja nastalih nakon stečaja uvedenog u tu fabriku u januaru 2001. godine.

Za odluku Vrhovnog suda, radnici su kazali da se radi o političkoj odluci koja je još jedan primjer uticaja vlasti na sudske instance nakon čega „deblji kraj“ izvlače radnici.

Radnici smatraju da je ugovor o prodaji ILK japanskoj kompaniji Daido metal za 5,8 miliona eura, koji je sklopila Vlada nakon uvedenog stečaja, problematičan jer se tadašnji predstavnik sindikata odrekao prava radnika na otpremnine bez njihovog znanja, kao i da je uništen kolektivni ugovor.

„Pojedinačni kolektivni ugovor iz 2000. godine koji tražite ne postoji i nije zaveden u arhivi. Da postoji moja zakonska obaveza bi bila da ga predočim kao dokazni materijal“, kazao je Moštrokol.

On je dodao da je kompanija Daido metal isplatila i ispoštovala sve što je podrazumijevao ugovor sa Vladom.

„To je na kraju dokazao i Sud, a svi vaši odnosi sa zaposlenima koji su ovdje radili ili i dalje rade, nijesu predmet ove kompanije“, kazao je Moštrokol.

Odluka viših sudskih instanci, Višeg i Vrhovnog suda, sa kojim radnici nijesu bili prethodno upoznati jer ih o tome nije obavijestio advokat, prezentovana im je tek danas nakon što su je zatražili na uvid od predstavnika Daido metala.

Predstavnik radnika Rajko Dašić podsjetio je da je prema odluci Osnovnog suda u Kotoru od prije tri mjeseca sadašnji vlasnik fabrike, japanski Daido metal, morao da u roku od 15 dana isplati svakom od ukupno 230 radnika 200 eura po godini staža i 50 odsto od osam zaostalih plata neisplaćenih do trenutka uvođenja stečaja.

Na spisku koji je prezentovan na skupu, radnici potražuju da im se isplati od hiljadu do preko 14 hiljada eura pojedinačno.

„Međutim, presudom je predviđeno da smo sada mi u obavezi da za sudske troškove platimo po 500 eura. Preostaje nam jedino da nas sve stave u ponovo aktivirani kotorski zatvor ili da prošire kapacitete Spuža”, poručio je Dašić.

On je rukovodstvo fabrike Daido metal optužio i za mobing, jer je radnicima koji su u 11 sati trebalo da budu u krugu fabrike na pauzi, zabranjeno da izađu iz zgrade, kako ne bi podržali bivše kolege preko ograde.

Moštrokol je to demantovao, kazavši da su oni u fabričkoj menzi.

Prema Dašićevim riječima, Livnica je nekada imala 900 radnika a proizvodi su uglavnom plasirani u kragujevačku Zastavu i pribojski Fap, ali su stizali i do zapadnoevropskog tržišta i fabrika njemačkih proizvođača vozila.

(Mina biznis)

Portal Analitika