Prototip kišobrana koji je osmislio dr Rolf Hat sadrži senzor koji detektuje kišne kapi, a zatim se informacije o kiši, bluetooth-om preko telefona šalju na kompjuter.
“Imamo radar i satelit, ali ne mjerimo kišu kao što smo ranije to radili, održavanje mjerila je skupo. Međutim, ljudi koji izučavaju vodu i rade ispitivanja u oblasti hidrologije suočavaju se sa problemom jer nemaju pristup podacima kao ranije. Zato su nam i potrebni “pametni kišobrani””, kazao je dr Hat.
Dr Hat je predstavio svoj proizvod u Beču na skupu Evropske geonaučne unije.
Senzor koji je postavljen na žice kišobrana mjeri vibracije koje uzrokuju kišne kapi.
Senzor je povezan na mobilni telefon, koji informaciju pretvara u aplikaciju, koja se zatim bluetooth-om šalje na kompjuter.
Eksperimenti u laboratoriji ali i u dvorištu dr Hata, već su dali ohrabrujuće rezultate.
Dok je sjedio za kompjuterom, a kišobran se kvasio, naučnik je dobijao informacije o kapljicama.
“Mogu slobodno da kažem da bi uskoro svi kišobrani mogli imati ovu tehnologiju. Ako to budete poželjeli, od trenutka kada otvorite kišobran, na vaš mobilni uređaj stizaće podaci o kiši, koji će zatim biti proslijeđeni stručnjacima”, kazao je dr Hat.
“Tada bismo imali na hiljade kišomjera, a to bi nam mnogo pomoglo u shvatanju hidrologije u gradskih sredinama, lakše ćemo predviđati poplave i preduzimati mjere ako nešto krene po zlu”, zaključio je dr Hat.
(BBC/CDM)