Društvo

Cenzurisanje komentara ne briše govor mržnje

panel2304
C
enzurisanje komentara na portalima nije brisanje govora mržnje, poručeno je sa današnje panel diskusije „Deleted by admin(?) - Kako stati na put govoru mržnje?”, prenosi CdM.

Cenzurisanje komentara ne briše govor mržnje
Portal AnalitikaIzvor

„Internet je sam po sebi slobodan prostor i na njemu moraju da se poštuju ljudska prava, poručio je Abaz Beli Džafić, direktor Agencija za elektronske medije.

Prema njegovim riječima u Agenciji su mišljenja da su portali obogatili medijsku sliku u Crnoj Gori.

"Portali moraju da budu slobodni u kreiranju svog sadržaja, ali i da poštuju etička pravila“, naglasio je on.

Zlatko Vujović, član savjeta Agencije za elektronske medije je istakao da portali postaju uticajniji u odnosu na klasične elektronske medije.

„Portali se danas često koriste za diskreditaciju ličnosti. Moraju se utvrditi procedure za objavljivanje komentara. Ako objavite komentar onda vi, kao urednik tog portala, morate da stanete iza njega“, smatra Vujović.

Urednici portala Cafe del Montenegro CdM, Vijesti i Portala analitika su saglasni da govora mržnje na internetu najviše ima u komentarima posjetilaca portala.

Aleksandra Obradović glavna i odgovorna urednica portala CdM je podsjetila da je prije nekoliko godina CdM bio označen kao homofobni portal zbog objavljenih komentara čitalaca.

„Posljednjih godina je smanjen govor mržnje na portalima. Portal CdM ima pravilnik kako i nakoji način se komentari objavljuju, a uredništvo portala odgovorno je kako za svaki objavljen tekst, tako i za svaki objavljeni komentar“, istakla je ona.

Srdan Kosović urednik portala Vijesti je kazao da su komentari na portalima odraz demokratije i pravog stanja u društvu.

"Brisanje komentara nije rješenje. Komentari su odraz društva, ako ih u potpunosti cenzurišete dajete iskrivljenu slku tog društva. Komentari na portalima su odraz demokratije i pravog stanja u društvu. Da li je veća odgovornost javnih ličnosti koji daju loše komentare ili anonimnog komentatora?, rekao je Kosović i poručio da odgovor na govor mržnje nije cenzura već ODGOVOR.

Prema riječima Draška Đuranovića urednika Portala Analitika govor mržnje je govor koji je usmjeren ka satanizaciji pojedinca ili grupe.

„Ako govorimo o današnjem govoru mržnje u medijskim sadržajima on je u značajnoj mjeri smanjen.Govor mržnje je društvena opasnost koje svi portali moraju biti svjesni. Ne možemo govoriti o cenzuri ako brišemo komentare koji sadrže govor mržnje“, smatra on.

Jelena Dacić, direktorica programa za promociju i zaštitu ljudskih prava NVO Juventas je naglasila da sloboda medija i sloboda govora danas znače dati svima priliku da razgovaraju i dijele informacije.

„Na kome leži odgovornost za korisnički generisan sadržaj i govor mržnje na portalima koji se posebno vezuje za različitosti?“, pitala je ona.

Dijana Uljarević programska menadžerka @NVO Forum MNE je naglasila da je internet sam po sebi slobodan prostor i na njemu moraju da se poštuju ljudska prava.

„U komentarima imamo jedno otvoreno pozivanje na mržnju, koriste se riječi koje su uvredljive", kazala je ona.

Panel diskusija organizovana je u okviru projekta “Implementacija preporuka Savjeta Evrope u vezi sa LGBT pravima" (Implementing the Council of Europe Recommendation on LGBT Rights”), finansiranog od strane organizacije ILGA Europe (Evropskog ogranka Međunarodne gej, lezbejske, biseksualne, trans i interseks asocijacije).

Izvor i foto: CdM

Portal Analitika