Protokol su potpisali ministari rada i socijalnog staranja i zdravalja,
Predrag Boškovići
Miodrag Radunovići pomoćnik ministra prosvjete
Vesna Vučurović, čime se, kako je saopšteno, uz podršku UNICEF-a, obezbjeđuje saradnja tri vladina resora u rješavanju tog problema.
„Prije dvije godine, Crna Gora se sa drugih 20 zemalja u regionu obavezala da prestane sa praksom smještanja djece mlađe od tri godine u institucije“, podsjetio je šef predstavništva UNICEF-a,
Bendžamin Perks.
Taj cilj se, kako je naveo, može postići sprječavanjem odvajanja djeteta od biološke porodice, ali i jačanjem usluga hraniteljstva i ostalih oblika porodične zaštite koji predstavljaju alternativu smještaja djece u institucije.
„Mi ćemo snažno raditi na tome da institucionalizacija ne bude samo riječ koju često upotrebljavate, već naprotiv, da bude jedan proces koji ćemo sprovesti onako kako smo dogovorili sa UNICEF-om i ostalim partnerima“, kazao je ministar rada i socijalnog staranja,
Predrag Bošković.
On je naveo da je Protokol samo nastavak akcije nakon završetka kampanje Svako dijete treba porodicu.
Bošković je pojasnio da je značajno smanjen broj djece u domu u Bijeloj, gdje je prije par godina bilo 186 djece, a sada ih je oko 120.
„Jako je važno da postoji veće interesovanje porodica za nesrodničko hraniteljstvo“, kazao je
Bošković.
On je podsjetio da se rezultati kampanje vide i kroz podatak da je na nedavnoj prezentaciji o hraniteljskom staranju bilo devet novih porodica zainteresovanih da postanu hraniteljske.
Ministar zdravlja
Miodrag Radunovićkazao je da je Protokol rezultat višegodišnje analize koju su radili ekspertski timovi u saradnji sa UNICEF-om.
Radunović
je, objašnjavajući ulogu Ministarstva zdravlja u tom procesu, kazao da je analiza rađena od 2005. do 2009. godine pokazala da je 60 odsto djece iz porodilišta ili dječje bolnice smješteno u institucije, a 50 odsto djece sa smetnjama u razvoju u Komanski most ili slične institucije u okruženju.
On je kazao da je jako važna primarna prevencija u kojoj će timovi ljudi raditi na edukaciji i podizanju svijesti o reproduktivnom zdravlju, planiranju porodice i odgovornom roditeljstvu.
Radunović
je naglasio da je važna uloga medicinskog osoblja koje može prepoznati parove ili majke koji mogu ili žele ostaviti dijete, i da treba raditi na prevenciji i prije nego majka dođe do porodilišta. - Treba u startu pokušati prepoznati moguće parove koji žele ostaviti dijeti i nekada je to kasno u porodilištu. Treba raditi na prevenciji, prije nego što majka dođe do porodilišta. Medicionsko osobolje treba da uoči eventualne socijalne razloge da dijete bude rođeno sa rizikom i da sjutra traži institucionalizaciju- kazao je
Radunović.
Pomoćnik ministra prosvjete Vesna Vučurović kazala je da će taj resor i dalje razvijati inkluziju, i da će svako dijete prema svojim mogućnostima imati najkvalitetnije obrazovanje.
Izvor: Mina