Podnosilac inicijative za konsultativno saslušanje Srđan Milić (SNP) kazao je da je uputio dopis EPCG, ističući da je nevjerovatno da preduzeće kojem se duguje 220 miliona eura insistira da im Solana plati 20.000 eura da bi im uključili struju.
-Što se tiče zaključaka, Skupština poziva EPCG da isporuči struju Solani Bajo Sekulić, koja se obavezuje da plati dug nakon pokretanja proizvodnje. Zahtjrevamo povezivanje radnog staža i isplata zaostalih ličnih dohodaka zaposlenima, u skladu sa Zakonom o radu. Takođe, od Vlade, opštine Ulcinj i Investiciono- razvojnog fonda (IRF) traži se obezbjeđivanje uslova za pokretanje proizvodnje, te da opština ili država prodaju neku drugu adekvatnu imovinu, dakle ne imovinu Solane, u cilju pokretanja primarne dijelatnosti-proizvodnje soli. Struja do jutros Solani nije bila uključena, što govori koliko neko ozbiljno doživljava ovo čime se bavimo- rekao je Milić.
Veljko Zarubica (DPS) podsjetio je da se na saslušanju čuo predlog ministra Žugića da lokalna uprava, Vlada i IRF nađu rješenje za nastavak proizvodnje.
-Žugić je sugerisao da se segmentira jedan dio Solane. DPS će podržati ove zaključke, smatramo da je isplata ličnih dohodaka i povezivanje radnog staža prioritet- kazao je Zarubica.
Mladen Bojanić (Pozitivna) tražio je da se u zaključcima eksplicitno navede da je Odbor za ekonomiju protiv segemntacije Solane. Strahinja Bulajić (DF) je naveo da će i oni podržati tekst zaključaka, podsjećajući da predstavnici Vlade na konsultativnom saslušanju nijesu imali jedinstven stav.
Milić je poručio da u zaključcima nema segmentacije i da su stav po tom pitanju već pokazali glasajući protiv izmjene prostornog plana za Solanu.
Zarubica je ocijenio da zaključci postaju imperativnog karaktera što nije intencija odbora. Damir Šehović (SDP) je podvukao da je vrlo bitno da se zaključci usvoje, po mogućnosti jednoglasno.
-Možemo da preformulišemo zakljućak i da pozovemo nadležne da solidarno sagledaju mogućnost da se obezbjedi prostor za anstavak proizvodne aktivnosti Solane- sugerisao je Šehović.
Milić je objasnio da Vlada može da predloži segmentaciju, ali da se preduzeće ne može segmentirati “mimo naše i odluke stečajnog upravnika”.
-Čak na 257,8 miliona eura je vještak procjenio da vrijedi pravo korišćenja Solane, a ne pravo svojine. Odgovornost za to hoće li biti proizvodnje u Solani želim jasno da adresiram na Vladu i Opštinu Ulcinj, jer se to ne rješava u Privrednom sudu- naveo je Milić.
Predsjednik odbora Aleksandar Damjanović (SNP) je precizirao da je Zakon o finansiranju političkih partija stupio na snagu 26. februara i da su odboru date nadležnosti vezano za sprovođenje zakona.
-Državni trezor i DIK nam na nedjeljnom nivou dostavljaju relevantne informacije, a Ministarstvo ekonomije na mjesečnom nivou. Izbori su raspisani 25. marta, Fond za zdravstveno osiguranje, IRF, Zavod za zapošljavanje, Ministarstvo poljoprivrede, RTCG, Unija slobodnih sindikata (Montevar-Metalac), odbor za prosvjetu i nauku (studentski krediti), Sekretarijat lokalne uprave Opštine Plužine tražili su od Odbora za ekonomiju tumačenje zakona. Glasali smo za nešto što je na snazi i kao legalista sam za to da se dosljedno primjenjuje. Moramo iskazati jasan stav i preporuke. Zakon je osporen pred Ustavnim sudom koji treba da se izjasni, a ja mislim da je u skladu sa Ustavom. Ne prihavatam obajšenjenje da je neko glasajući ovdje uskratio prava na isplatu naknada. Sve što je bilo do odbora smo uradili- od DIK-a smo dobili materijal, dok od Ministarstva ekonomije tek treba da dobijemo podatke- rekao je Damjanović..
Milutin Đukanović (DF) ocijenio je da se prepoznaje želja da se opozicija i još neke stranke koje su podržale zakon okrive da su blokirale život u Crnoj Gori.
-Jedino normalno tumačenje ovog zakona je da se ovim ne obustavlja isplata studentskih kredita, naknada za trudničko bolovanje, zarada zaposlenima itd. U tekstu zakona je jasno precizirano da se radi o tzv. jednokratnoj pomoći i na šta se tačno obustava isplate odnosi. Sve redovne isplate mogu normalno i bez problema da se isplaćuju. Očekujem das vi budemo konstruktivni i da ovakvu ppporuku pošaljemo građanima i institucijama- naveo je Đukanović.
Zoran Jelić (DPS) je naveo da se institucije obraćaju odboru zato što je zakon konfuzan i potpuno nejasan.
-Ovaj zakon je napisan van Skupštine, poslanici su ga samo dostavili u proceduru. Mi smo već saopštili koji elementi zakona su u suprotnosti za Ustavom. Znali smo da će biti problema u primjeni ovog zakona i svakodnevno se pojedine institucije obraćaju našem poslaničkom klubu. Samo ovi zahtjevi koji su pred odborom dovoljno govore koliko je zakon jasan i precizan. Zskon je neprimjenljiv u praksi, Šta je sa subvencijama za teže zapošljiva i lica sa invalididtetom, koje koriste i pisci ovog zakona? Šta je sa isplatom stare devizne štednje? Da li bilo koja banka smije da odobri ijedan stambeni kredit? Šta ćemo sa suspenzijom ugovora o radu u privatnom, odnosno realnom sektoru? Suspendovan je i rad i zapošljavanje stranaca u Crnoj Gori. Zabranjuje se i volonterski rad, što je jedinstven primjer u Evropi. Naravno, napravio se haos, a iščuđavanje onih koji su ga dali u skupštinski procedure nam neće pomoći. Dozivanje pameti nije loše, ali ovog puta preko leđa najugroženijih- istakao je Jelić, napominjući da zakon parališe privredu, ali da ga “treba poštovati kad je već donešen”.
Damjanović je istakao da se ne mogu institucije pravdati zakonskim rješenjem za neisplaćivanje pojedinih nakanda, adresirajući krivicu na Skupštinu u kojoj je taj akt usvojen.
-MF nam se nije obraćalo za bilo kakve konsultacije, već vrlo rigidno ne isplaćuje ništa. To je moj politički stav- rekao je Damjanović.
Đukanović je pozvao Odbor da konstatuje nespornom isplatu studentskih kredita i naknada za trudnice,
-Kad postoji volja i želja sve može lijepo da se riješi. DPS se krije iza neargumentovanih navoda da je neko drugi kriv. Nije normalno da jedna opština isplati 50 ili 100 puta više naknada 20 dana prije izbore u odnosu na istim mjesec prethodne godine. Zato smo usvojili ovaj zakon- pojasnio je Đukanović.
Bojanić je podsjetio da je namjera zakona bila da izjednače prava građana i “stane na kraj” ranijim zloupotrebama.
Nevjerovatan je odgovor Ministarstva prosvjete da se studentski krediti ne mogu isplaćivati. Borba je očito da se karikira zakon i da se nastavi sa ovakvom praksom- kazao je Bojanić.
Damjanović je kazao das u objektivni problemi da Ustavni sud odluči da li je zakon ustavan ili nije i da se onemogući insteitucijama da šire paniku među građanima i da, kako se izrazio, zlonamjerno tumače odredbe zakona.
Odbor je prihvatio Zarubicine amandmane na Zakon o igrama na sreću i predlog Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza, koji su postali sastavni dio tih akata.