Abiznis

Crna Gora idealna za gradnju obnovljivih izvora energije

1104zadehPOCETNA
E
nergetska interkonekcija između Italije i Crne Gore , pod nazivom "Monita", jedan je od najvećih i tehnički najizazovnijih projekata prenosa električne energije koji se trenutno realizuju na evropskom kontinentu, kaže Zadeh za Portal Analitika.

Crna Gora idealna za gradnju obnovljivih izvora energije
Portal AnalitikaIzvor

 

Direktor za Evropu multinacionalne kompanije Tošiba Sem Zadeh (Sam Zadeh) najavio je u intervjuu Portalu Analitika, da će japanski gigant ozbiljno razmotriti ideju izgradnje obnovljivog izvora energije u Crnoj Gori, s obzirom na resurse i predispozicije kojima naša država raspolaže.

-Imajući u vidu značajan hidropotencijal Crne Gore, resurse vjetra i biomase, kao i Tošibine pokazatelje i ekspertizu vezano za globalne projekte obnovljive energije po sistemu ključ u ruke, to je definitivno ideja koju vrijedi razmotriti, rekao je Zadeh.

Tošibi je krajem prošle godine dodijeljen ugovor za inženjering i konstrukciju konvertorskih trafostanica, sastavnog dijela projekta izgradnje podvodnog kabla kojim od 2016. godine treba da počne da se izvozi električna energija iz Crne Gore i regiona ka Italiji i Zapadnoj Evropi, a koji će realizovati italijanska kompanija Terna.1104kablvijest5

Zadeh naglašava da je riječ o jednom od najizazovnijih projekata  prenosa električne energije koji se trenutno realizuju u Evropi, a po njegovim riječima ništa manje kompleksna je i procedura dobijanja odgovarajućih dozvola, koju japanski partner mora ispoštovati kako bi krenuo u realizaciju projekta.

Pripremni radovi na izgradnji trafostanice u Lastvi Grbaljskoj trebalo bi da počnu krajem aprila. Realizacija projekta planirana je tokom ove godine, ukoliko italijanski partner dobije saglasnost države Hrvatske za gradnju kabla. Projektom je predviđena izgradnja 420 kilometara kabla za 800 miliona eura. Na  projektu će raditi više od 5.000 ljudi. Jačina električne energije koja će se prenositi preko kabla biće do 1.200 megavata, što je oko 40 odsto puta više nego u nuklearnim reaktorima. Projekat će biti završen 2015. godine, a već 2016. će moći da se prenosi struja preko kabla.1104kablvijest1

Kompanija Tošiba osnovana je 1875. godine i trenutno zapošljava više od 206.000 ljudi. Kompanija se kotira na Londonskoj berzi, kao i lokalnim berzama u Tokiju i Nagoji.

ANALITIKA: Da li ste zainteresovani za izgradnju obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori?

ZADEH: Imajući u vidu značajan hidropotencijal Crne Gore, resurse vjetra i biomase, kao i Tošibine pokazatelje i ekspertizu vezano za globalne projekte obnovljive energije po sistemu ključ u ruke, to je definitivno ideja koju vrijedi razmotriti.

ANALITIKA:  Koliko je projekat instaliranja podvodnog kabla između Crne Gore i Italije kompleksan i zahtjevan sa tehničkog aspekta?

ZADEH: Energetska interkonekcija između Italije i Crne Gore (pod nazivom "Monita") jedan je  od najvećih i tehnički najizazovnijih projekata prenosa električne energije koji se trenutno realizuju na evropskom kontinentu.

1104zadeh2

Osim podmorskog kabla, druga ključna komponenta projekta je izgradnja i puštanje u rad dvije konvertorske trafostanice u Italiji i Crnoj Gori, koje će biti dizajnirane, projektovane i izgrađene od strane kompanije Tošiba. Instalisana snaga ove visokonaponske (HVDC) interkonekcije je 1200 megavata, što je svrstava rame uz rame sa kapacitetom klasične nuklearne elektrane.

ANALITIKA: Da li postoje uslovi ili aktivnosti koji moraju biti ispunjeni prije nego što krenete u realizaciju projekta?

ZADEH: Moram napomenuti da za instalaciju podmorskog kabla nije zadužena Tošiba, već nam je povjerena gradnja dvije konvertorske stanice.

Različiti pripremni radovi treba da budu završeni prije nego što počne izgradnja stanica- počevši od studije uticaja na životnu sredinu, geoloških, hidrogeoloških, topoloških i drugih pratećih istraživanja, do opreme i projektovanja sistema koji treba da bude pripremljen u cilju dobijanja različitih dozvola i ovlašćenja. Obim i kompleksnost dokumentacije koja treba da bude pripremljena i analizirana je zaista ogromna- od dozvola da počnu preliminarni radovi, preko čišćenja lokacije do građevinske dozvole.1104zadeh3

ANALITIKA: Da li Tošiba razmatra otvaranje pogona ili fabrike u Crnoj Gori?

ZADEH: Trenutno, naš prioritet je da uspješno i blagovremeno završimo “Monita” projekat, koristeći lokalne resurse, znanje i iskustvo u različitim fazama realizacije projekta u maksimalno mogućoj mjeri.

ANALITIKA: Svojevremeno ste bili vodeći proizvođač tehničke opreme u svijetu. Kakva je trenutna tržišna pozicija Tošibe? Da li se bavite proizvodnjom opreme za obnovljive izvore energije?

ZADEH: Tošiba je zadržala poziciju globalnog lidera u oblasti opreme za POS sisteme, uključujući i

operativne sisteme za mala i srednja preduzeća. Što se tiče solarnih postrojenja dominiramo na japanskom tržištu, dok smo u segmentu proizvodnje parnih turbina lider na tržištu Sjeverne Amerike. Na prvom smo mjestu, ili se visoko kotiramo i na tržištima specijalizovanih sistema za proizvodnju struje iz termo, hidro i geotermalnih izvora, uključujući i nuklearke.

1104toshiba4

U posljednjih nekoliko godina smo napravili proboj i na tržište medicinskih aparata, opreme i sistema.

 

Siniša GORANOVIĆ

 

 

 

Portal Analitika