Tako je kazao proslavljeni hrvatski pijanista Maksim Mrvica nakon svog prvog nastupa u Crnoj Gori. Glavna zvijezda ovogodišnjeg 13. A tempa sinoć je pred prepunom salom CNP-a odražala koncert na kome su dominirale crossover kompozicije. Efektan repertoar na kome se našlo samo jedno „klasično“ djelo – Balada br. 2 Franca Lista – publika je sa uživanjem propratila i nagradila ovog umjetnika ovacijama.
- Program koji izvodim je rezultat moje želje da eksperimentišem sa muzikom. Nikada ne stavljam muziku u neke kategorije, neke kutije po njenoj vrsti, već samo po dobroj i lošoj. Zato za mene muzika nema granica i uživam u mogućnosti da kombinujem klasičnu muziku sa elektronskom, pop, filmskom... Na kraju, najviše uživam svirajući u klasičnoj muzici – izjavo je Mrvica.
Kao neko ko se školovao kao klasični muzičar, a u crossover muziku ušao prije desetak godina, ovaj umjetnik ističe da „ima veliki respekt prema djelima koja obrađuje“.
- Svaki put kada radim aranžmane, nastojim da oni budu veoma zahtjevni, pijanistiki teški, pa mi cijela kompozicija bude intrigantna... Uvijek stavljam akcenat na onaj klasični dio, jer je velika opasnost da se uz cijelu tu elektroniku i produkciju klavir izgubi. A, po meni, klavir mora da bude na prvom mjestu.
Posljednji album izašao je prije nepune dvije godine, i to za Universal Music. O njemu Mrvica kaže:- Album „The Movies“ je jedan odmak od svega što sam prije radio. Obično je to bila klasična muzika koju bih radio u elektronskim ritmovima. Ovog puta smo htjeli da odaberemo nešto potpuno drugačije. Htjeli smo i da bude raznoliko – filmovi koji su prije bili veoma popularni, poput „Spartaka“ i „Kuma“, ali i oni koji su danas popularni, komercijalni kao „Pirati sa Kariba“ – za moju mlađu publiku. Bilo je vrlo eklektičan spoj tih kompozicija – naveo je on.
Pretposljednji festivalski dan 13. A tempa posvećen je crnogorskim pijanistima. Tako će večeras na Velikoj sceni CNP-a od 20 časova prvo nastupiti najmlađi učesnik, učenik Aleksandar Božović, a zatim doskorašnja magistrankinja Milena Kaluđerović. Drugi dio koncerta pripašće jednom od naših najpoznatijih umjetnika i pedagoga, Boris Kraljević.
Božović će izvoditi program koji čine Sonata u C-duru Domenika Skarlatija, prvi stav Sonate op. 2 br. 1 u f-molu Ludviga van Betovena i Pulčinelu Sergeja Rahmanjinova. Kaluđerović će svirati djela Frederika Šopena: Preludijum u fis-molu, Baladu op. 23 u g-molu i Sonatu op. 35 br. 2 u b - molu. Na prvom nastupu na A tempu nakon skoro decenijske pauze, Kraljević će interpretirati Šest malih komada za klavir op. 19 Arnolda Šenberga i Sonatu u A-duru Franca Šuberta.
Aleksandar Božović (2000) pohađa šesti razred niže Muzičke škole „Vasa Pavić“, u klasi prof. Lidije Skender. Istakao se učešćem na republičkim takmičenjima i Međunarodnom takmičenju „Mali Mocart“ u Njujorku (2011), gdje je osvojio prvo mjesto. Na Međunarodnom takmičenju „Rozario Marćiano“ u Beču osvojio je počasnu diplomu. Takođe, na prošlogodišnjem takmičenju u Njujorku osvojio je prvu nagradu i drugi put nastupio na Gala koncertu u Karnegi holu.
Milena Kaluđerović (1985) diplomira je na Muzičkoj akademiji na Cetinju, u klasi prof. Vladimira Bočkarjova. Takođe, diplomirala je, a zatim magistrirala na Univerzitetu za muziku i dramske umjetnosti u Gracu, na odsjeku za klavir i odsjeku za specijalizovanu klavirsku pedagogiju, u klasi prof. Ota Niderdorfera. Pohađala je brojne majstorske kurseve i dobitnica je viš prvih i specijalnih nagrada na republičkim i međunarodnim takmičenjima.
Boris Kraljević osnovne i postdiplomske studije završio je na Državnom konzervatorijumu Čajkovski u Moskvi, u klasi prof. Lava Naumova. Nastupao je kao solista sa Simfonijskim orkestrom Rusije, Praškim virtuozima, Simfonijskim orkestrom Sajgona i Tokijskim ansamblom, kao i orkestrima i ansamblima iz Pariza, Harkova, Varšave, Firence, Kaira, Singapura, Tokija, Detmolda, Skoplja, Sarajeva, Mostara, Niša, Beograda. Učesnik je međunarodnih festivala u Crnoj Gori, Srbiji, Rusiji, Češkoj, Italiji, Južnoj Koreji, Vijetnamu i Japanu.
Vodi majstorske kurseve u više zemalja Azije i Evrope i redovni je profesor na Akademiji lijepih umjetnosti Nanjang u Singapuru. Snimio je više albuma. Umjetnički je direktor međunarodnih festivala Dani muzike u Herceg Novom i Bali Classical Nights u Indoneziji. Član je žirija renomiranih međunarodnih takmičenja i počasni član u savjetima međunarodnih muzičkih festivala i umjetničkih asocijacija u Rusiji, Češkoj, Južnoj Koreji, Indoneziji i Singapuru.
Foto: CNP/D.Ševaljević