Zakon o zaštiti lica i imovine usvojen je krajem prošle godine, s rokom od šest mjeseci da se privredna društva i preduzetnici, odnosno sekjuriti firme koje se bave uslugama zaštite, prilagode novom zakonu. Ovaj zakon je donijet još 2005. godine, potom je mijenjan, da bi se sad došlo do potpuno novog zakona, koji je počeo da se primjenjuje početkom 2014. godine.
- Važan segment i novina u Zakonu o zaštiti lica i imovine jeste što definiše tačno pet kategorija ili vrsta zaštitara. On uvodi čuvara, kao najniži stepen zaštite, zatim slijedi zaštitar, zaštitar tehničar, tjelohranitelj i pratilac vrijednosti. Zadržani su i u ovom zakonu jasno definisani uslovi koje ovo lice mora da ispuni da bi od UP dobilo dozvolu, odnosno licencu za zaštitu. Zaključno sa 31. decembrom 2013. godine imali smo 1611 lica koja imaju dozvolu za bavljenje poslovima zaštite. Takođe, imali smo 55 firmi koje pružaju zaštitu, odnosno koje su registrovane za obavljanje poslova zaštite - kazao je Vukčević i dodao:
- Novina zakona je i to što je jasno definisano koja ovlašćenja zaštitar može da koristi. Zakon daje zaštitarima izvjesna ovlašćenja koja oni mogu da koriste i tu su bitna dva ovlašćenja - ovlašćenje zaštitara da zadrži počinioca krivičnog djela i ovlašćenje da obezbjedi mjesto događaja na kome je počinjeno krivično djelo.
Vukčević podsjeća da je Vladinom odlukom utvrđeno da Uprava policije štiti 10 ličnosti i 81 objekat od posebne važnosti.
- Zakon o unutrašnjim poslovima predviđa određeni broj objekata koji štiti Uprava policije. Vlada je usvojila odluku o objektima i ličnostima koje štiti UP, gdje je jasno definisano koji su to objekti koje štiti sama policija. Dakle, koji nijesu vezani za ovaj zakon o zaštiti lica i imovine. Tom odlukom je definisano da se štiti deset ličnosti, s tim što postoji mogućnost zaštite dodatnih ličnosti ukoliko postoji bezbjednosna procjena, odnosno rizik, tako da svi znate da u ovom momentu dvoje novinara su štićeni i za njih je uvedena obavezna zaštita od strane Uprave policije. Po ovoj odluci, postoje objekti koje je takođe UP u obavezi da štiti i to je tačno 81 objekat - kazao je Vukčević.
On je naglasio da ostali objekti moraju imati dva tipa zaštite - privatno obezbjeđenje ili unutrašnju službu zaštite.
- Ovaj Zakon o zaštiti lica i imovine govori da svi drugi objekti moraju imati dva tipa zaštite - ili privatni, koji podrazumijeva da moraju zaključiti sa privatnom agencijom ugovor o pružanju zaštite ili imati unutrašnju službu zaštite. Ovaj zakon definiše tačno koji su to obavezno štićeni objekti, a to su objekti od izuzetnog značaja, kao što su banke, finansijske institucije, fabrike za proizvodnju vode i hrane, kao i nafte, električne energije, dakle, svi oni objekti čijim oštećenjem mogu nastati teže posljedice po život i zdravlje ljudi. Znači, zakon je uveo obavezu da pomenuti objekti moraju biti štićeni i nalaze se u kategoriji obavezno štićenih objekata - kazao je Vukčević i dodao:
- Drugi objekti, koji ne spadaju u ovu kategoriju ne moraju da imaju zaštitu, ali ukoliko se odluče na to, ona mora biti u skladu sa pravilima koja su definisana ovim zakonom. To se odnosi na prodavnice, kladionice, kazina, itd. Ovim zakonom je uvedena kategorija Planovi zaštite, koju ima samo naš zakon ako se uzmu u obzir zemlje u okruženju. Ti obavezno štićeni objekti moraće da vrše zaštitu na osnovu određenog plana koji donesu i na koje će ministarstvo davati saglasnost. Znači, njima će biti ostavljen određeni vremenski period da donesu planove zaštite na osnovu kojih će obavljati zaštitu, a na koje će MUP davati saglasnost.
Vukčević je naveo da je novim zakonom uvedena kazna za firmu koja zaposli osobu bez licence za obavljanje poslova zaštite, koja iznosi od hiljadu do deset hiljada eura. On je dodao da je novina i formiranje Operativnog centra. Znači, privatne agencije koje pružaju usluge zaštite imaće Operativne centre, što će poboljšati njihovu efikasnost.
Vukčević je kazao da su prošle godine podnešene 143 prekršajne prijave protiv raznih privrednih društava i preduzeća zbog kršenja odredbi Zakona o zaštiti lica i imovine, dok je podnešeno više od stotinu prekršajnih naloga, kako protiv fizičkih lica koja obavljaju poslove zaštite, tako i protiv privrednih društava i javnih preduzeća.