Nabavljene su nove vrste naoružanja, među kojima su automatske/jurišne puške „heckler&koch“, modeli G-36 i 416, za potrebe pješadijskih i specijalnih jedinica, zatim snajperske puške „heckler&koch“ modeli MSG i PSG, i automati MP-5A5 za pješadijske, specijalne i vojnopolicijske jedinice.
MO navodi da je novo naoružanje kupljeno od Njemačke (puške marke „heckler&koch“) i Austrije (pištolji marke „glock“).
Vojska Crne Gore je naslijedila naoružanje od prethodne vojske. Iz Srbije potiču pištolji „zastava -CZ99“ i M-57, automatske puške „zastava M-70“, snajperske puške „zastava M-76“ i puškomitraljezi/mitraljezi „zastava M-84“.
Ministarstvo odbrane dodaje da su radi zamjene pištolja M-57 kalibra 7,62 mm sa pištoljima kalibra 9 mm (koji odgovaraju standardu NATO) nabavljeni pištolji „glock-17“.
Vojska Crne Gora je dobila određenu količinu vojne opreme kao donaciju partnera, ali ne i naoružanje.
Na pitanje da li crnogorska vojska koristi naoružanje domaće proizvodnje, MO navodi da je fabrika „Tara Aerospace and Defence Products a.d.“ donirala Vojsci Crne Gore 100 pištolja NATO kalibra 9 mm, a predviđena je i donacija određene količine pušaka NATO kalibra 5,56 mm kada uđu u serijsku proizvodnju.
Crnogorski vojnici u Avganistanu koriste oružje partnerskih zemalja: Crnogorski vojnici u ISAF misiji u Avganistanu koriste naoružanje zemalja partnera sa kojima obavljaju zajedničke zadatke. Razlog ovakve organizacije jeste racionalisanje troškova transporta naoružanja i skraćenje procedura za transport kroz više zemalja - navodi MO.
Prvih šest kontingenata koji su obavljali zadatke u sastavu mađarskog Provincijskog rekonstrukcijskog tima u bazi ,,Panonia“ u gradu Pol-e Khomri koristili su mađarske puške i naše pištolje. MO dodaje da je ista procedura zadržana i tokom angažovanja narednih kontingenata koji su bili u sastavu hrvatske jedinice za obezbjeđenje baze ,,Marmal“ u gradu Mazar-e Sharif.
Crnogorci vojnici sa sobom nose pištolje, a ostalo naoružanje obezbjeđuje hrvatska vojska.