Politika

Grupa građana pisala Bajdenu: Crna Gora je leglo korupcije i kriminala

bajden
G
rupa građana Crne Gore, uputila je danas otvoreno pismo potpredsjedniku SAD Džozefu Bajdenu povodom njegovog predstojećeg susreta sa crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem 8. aprila u Vašingtonu, u kome stoji da je Crna Gora bankrotirana država endemske korupcije, preko koje se odvija aktivnost organizovanog kriminala. Pismo su potpisali jedan od vlasnika koncerna „Vijesti“ Miodrag Perović, urednik kulture tog dnevnog lista Balša Brković, urednik Monitora Esad Kočan,  novinarka Monitora Milka Tadić Mijović, njen muž Dejan Mijović,  povremeni kolumnista "Vijesti" i general u penziji Blagoje Grahovac, koordinator Foruma 2010 Žarko Rakčević, profesor Milan Popović i bivši guverner CBCG Ljubiša Krgović. Pismo, dostavljeno Portalu Analitika, prenosimo integralno.

Grupa građana pisala Bajdenu: Crna Gora je leglo korupcije i kriminala
Portal AnalitikaIzvor

- Cijeneći napore SAD da osigura stabilan mir na Balkanu, svjesni smo da Vi morate da se srećete sa relevantnim političkim akterima ovog regiona, ukljujući i sa dugogodišnjim crnogorskim vladaocem i premijerom Milom Đukanovićem 8. aprila u Vašingtonu. Međutim, molimo da uzmete u obzir da za nas, kao i mnoge ovdašnje građanske aktiviste, gospodin Đukanović predstavlja antipod demokratiji, vladavini prava i temeljnih vrijednosti zapadne civilizacije.

Najviše zahvaljujući njemu i njegovom rigidnom držanju svih poluga vlasti, Crna Gora je jedina bivša jugoslovenska država  i evropska zemlja predvođena komunističkom partijom od 1945. godine u kojoj se nikada nije desio ‘pad berlinskog zida’, tj.  tranzicija iz kontrolisanog u otvoreno društvo. Nasljednica komunističke partije - DPS, koju apsolutno kontroliše g. Đukanović, dobila je novo ime ali nije promijenila komunistički stil vladanja. Tokom protekle 24 godine, g. Đukanović i njegovi najbliži rođaci i prijatelji sistematski su zloupotrebljavali državnu moć da bi spriječili slobodnu konkurenciju, manipulisali izborima i postali najbogatiji pojedinci u zemlji.

Iako je zemlja kandidat za EU i aspirant za članstvo u NATO, Crna Gora je danas maltene bankrotirana država koju potresa endemska korupcija i nepotizam, i kojoj predstoji ogroman put dok ne postane razvijena demokratija. Štaviše, to je zemlja gdje i potiče i preko koje se odvija aktivnost organizovanog kriminala, jedna od glavnih balkanskih ruta za šverc droge i pranje novca. Njeni istražni i pravosudni organi nemaju rezultata u borbi sa ovim ozbiljnim kriminalom niti sa  navodnim učeščem vodećih državnih rukovodilaca u njemu. Najbolji primjer u tom smislu je sadašnje otezanje pravosuđa da procesuira čvrste dokaze, koje je Komisija za hartije od vrijednosti SAD prikupila o visokoj korupciji izvšenoj tokom privatizacije Crnogorskog Telekoma.

Zato ne čudi, što mnogi smatraju da nekontrolisani organizovani kriminal koji potiče u Crnoj Gori predstavlja opasnost po stabilnost zemlje i čitavog balkanskog regiona. Mnogi čak vjeruju da insistiranje NATO-a na dekriminalizaciji države, prestavlja glavni razlog zbog koga je premijer Đukanović vrlo malo dosad poradio da se poveća jako niska javna podrška od 35 odsto za članstvo u ovoj organizaciji. Prema tome, ako želite da podržite stabilnost i prosperitet Crne Gore i Balkana, osnovna pouka koju Đukanović treba da izvede iz vašeg susreta sa njim 8. aprila u Vašingtonu je da on mora da preduzme radikalne politićke poteze, ukljućujući i lične prirode, da bi se naslijeđeni monopoli iz komunističe ere ukinuli bez daljeg odlaganja. Crna Gora zaslužuje da ima demokratiju i smenjivu vlast kao i svi njeni evropski susjedi, zaključuje se u pismu.

Američka ambasada, kako se navodi u e-mailu dostavljenom našem portalu, je obećala da će ga odmah proslijediti kabinetu potpredsjednika SAD.

Portal Analitika