Kako je saopšteno iz Ministarstva, Bošković je danas sa komesarom za ljudska prava Savjeta Evrope (SE), Nilsom Mužnieksom, razgovarao o politici rješavanja pitanja raseljenih i osoba sa invaliditetom.
“Bošković je prezentovao aktivnosti koje Vlada sprovodi u procesu socijalizacije i inetgracije raseljenih osoba, sa akcentom na romsku populaciju, u crnogorsko društvo”, kaže se u saopštenju Ministarstva.
On je podsjetio da je Crna Gora donijela niz strateških dokumenata u cilju trajnog rješavanja položaja izbjeglih i raseljenih, u čemu ima podršku agencija Ujednjenih nacija, Razvojne banke Savjeta Evrope i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori.
„Strategijom za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica, sa posebnim osvrtom na područje Konik, definisana su dva principa trajnog rješavanja ovog problema i to integracija u crnogorsko društvo i dobrovoljni povratk u zemlju porijekla”, naveo je Bošković.
Crna Gora kroz, kako je dodao, Projekat Regionalnog stambenog programa radi na obezbjeđenju sredstava za rješavanje stambenog pitanja za 6.063 osoba, 1.177 domaćinstava, koja spadaju u najranjivije kategorije raseljenih.
„Kroz dva talasa projekata Crnoj Gori su odobrena sredstva za izgradnju 62 stambene jedinice u opštini Nikšić, kao i projekti za izgradnju Doma starih u opštini Pljevlja 68 smještajnih kapaciteta i 120 stambenih jedinica na Kampu Konik u Podgorici“, kazao je Bošković.
Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori se posebna pažnja posvećuje uključivanju djece raseljenih osoba, a posebno Roma, u obrazovni sistem kroz predškolsko, osnovno, srednje i visoko obrazovanje.
“Aktivnosti Vlade usmjerene su na inteziviranje bilateralne saradnje sa zemljama porijekla i direktne komunikacije sa raseljenim i interno raseljenim osobama na terenu, naročito sa Vladom Kosova, odakle je trenutno najveći broj raseljenih osoba smješteno u Kampu Konik”, rekao je Bošković.
U prošloj godini je, kako je naveo, 14 porodica sa 74 člana su se vratile u zemlju porijekla, od kojih se najveći broj njih vratio u Kosovo.
“Do sada su 103 porodice izrazile želju da se vrate u zemlju porijekla i trenutno se radi na realizaciji njihovih zahtjeva. Za 46 porodica sa Kampa Konik II je odobren povratak u Kosovo sa bezbjedonosnog aspekta”, naveo je Bošković.
On je najavio potpisivanje deklaracije o osudi diskriminacije na radnom mjestu po svakom osnovu sa socijalnim partnerima.
Mužnieks je, kako se navodi, ocijenio da je Crna Gora u svim tim oblastima napravila ozbiljne pomake i da u prilog tome govore podaci i informacije koje je dobio od Boškovića.