- Manjinske partije su otvorene za dogovaranje i kompromise, one neće usporavati proces usvajanja izbornog zakona, ali ,takođe, ne žele biti taoci predizbornih kalkulacija ostalih političkih subjekata, koji podršku ili odbijanje naših zahtjeva gledaju u kontekstu izbora u Podgorici. Pozivamo političke subjekte da prije definisanja rokova za primjenu afirmativne akcije na lokalnom nivou sagledaju mogućnost unaprijedjenja afirmativne akcije na državnom nivou, u skladu sa predloženim amandmanima albanskih partija, kao i ostvarivanje učešća u opštinskim izbornim komisijama predstavnika izbornih lista manjinskih naroda – navodi se u saopštenju BS dostavljenom Portalu Analitika.
Partije manjinskih naroda, kao su podsjetili, imaju jasne zahtjeve, utemeljene u Ustavu i tiču se ostvarivanja afirmativne akcije u izbornom procesu na državnom i posebno lokalnim nivoima.
- Amandmani na izborni zakon koji su predložile partije manjinskih naroda nijesu zasnovane na kratkoročnim političkim interesima, već su u cilju ostvarivanja dugoročnih programskih ciljeva i političkih zahtjeva. Predloženi model afirmativne akcije na lokalnom nivou proističe iz člana 79. Ustava Crne Gore – navodi se u saopštenju.