Komentarišući izjavu potpredsjednika Skupštine iz Bošnjačke stranke Sulja Mustafića koji je kazao da poslanički klub Pozitivne osporava pravo afirmativne akcije, Bojanić je naglasio da manjinski narodi nemaju većeg prijetelja od Pozitivne.
- Pozitivna Crna Gora je građanska stranka, sa velikom senzibilitetom za pravasvih manjina, a naročito za pravamanjinskih naroda u CrnojGori. Manjinski narodi nemajuvećeg prijatelja od Pozitivne Crne Gore. To najbolje pokazuje činjenica da među članstvom i rukovodstvom, pa čak i poslaničkom klubu imamo pripadnike gotovo svih nacija zastupljenih u Crnoj Gori. Niko od nas ne osporava pravo na afirmativnu akciju, ali nismo saglasni sa stavom da partije sa nacionalnim predznakom imaju ekskluzivno pravo da zastupaju interese manjinskih naroda. Takve namjere mogu direktno povesti Crnu Goru u pravcu stvaranja države naroda, što je u suprotnosti sa članom 1 Ustava koji jasno i nedvosmisleno definiše Crnu Goru kao građansku državu – kazao je Bojanić za Portal Analitika.
Bojanić navodi da dodatni problem predstavlja činjenica da Ustav ne definiše koji su većinski a koji manjinski narodi u Crnoj Gori.
- Problem se dodatno usložnjava ako krenemo u prebrojavanje i dijeljenje po nacionalnoj osnovi u svakoj lokalnoj samoupravi, što bi se moralo raditi kako bi definisali nacionalne manjine i primijenili princip afirmativne akcijena lokalnom nivou. Ne mogu da vjerujem da iko sa bar malo političke i društverne odgovornosti može da insistira na tome. Jasno sam na Kolegijumu dao do znanja da smatram da su ovom slučaju u pitanju partijski, a ne nacionalni interesi, odnosno da se radi o osiguranju jednog odborničkog mandata na predstojećim lokalnim izborima u Podgorici koji može biti presudan za održavanje postojeće lokalne vlasti. Takođe, ukazao sam na praktične probleme po pitanju definisanja tzv. autentičnih zastupnika naroda koji nemaju nacionalnestranke, recimo crnogorskog naroda, a u opštinama gdje je ta nacija u manjini. Da li to znači da treba da u cilju ostvarivanja partikularnih i partijskih interesa vratimo Crnu Goru u vrijeme za koje smo mislili da je odavno prošlo – rekao je Bojanić ističući da Pozitivna „neće biti saučesnik u takvom kreiranju budućnosti Crne Gore. Upravo suprotno, želimo da Crnu Goru afirmišemo u punom građanskom kapacitetu“.
Šef poslaničkog kluba Pozitivne navodi da je na Kolegijumu izložio jasan prijedlog u pravcu izlaska iz trenutne pat pozicije.
- Predložio sam kolegama da privremeno odustanu od spornog amandmana i time odblokiraju proces donošenja Zakona o izboru odbornika i poslanika, a da se u oročenom vremenu, do kraja tekuće godine, pitanje afirmativne akcije razmotri iz svih aspekata, a ne samo iz aspekta predstojećih lokalnih izbora. Tako bi išli u pravcu iznalaženja adekvatnog rješenja koje će, sa jedne strane, sačuvati Crnu Goru kaograđansku državu, a sa drugestrane obezbijediti sva prava koja po Ustavu pripadaju manjinskim narodima. Za sada nije prihvaćen moj predlog. Vjerujem da će nakraju, nakon ozbiljnih promišljanja, ipak biti prihvaćen od strane svih poltičkih partija – poručio je Bojanić.