Politika

Miščević: Objedinjujući kapacitete i znanja brže do EU

03miscevic
C
rna Gora i Srbija zajedno mogu mnogo toga brže i bolje uraditi na evropskom putu, objedinjavajući kapacitete i znanja, ocijenila je srpski pregovarač sa Evropskom unijom (EU) Tanja Miščević, navodeći da ta država zaostaje u sprovođenju primjene usklađenih zakona i pravila.

Miščević: Objedinjujući kapacitete i znanja brže do EU
Portal AnalitikaIzvor


Tribina o pregovaračkom procesu - komparativna iskustva Crne Gore i Srbije, odražana je danas u Podgorici, javlja Mina.



Na tribini su o institucionalnoj organizaciji i koordinaciji procesa pristupanja, toku pregovaračkog procesa i zajedničkim izazovima na evropskom putu govorili državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač

Aleksandar Andrija Pejović

i

Miščević

.



Miščević je rekla da Srbija može mnogo toga da nauči i da se njene pripreme baziraju na svim dokumentima koje je Crna Gora predstavljala EU tokom pregovaračkog procesa.



»Postoje mnoga pitanja koja ćemo moći zajedno brže i bolje uraditi, objedinjavajući kapacitete i znanja, poput oblasti poljoprivrede, transporta, konkurencije, infrastrukturne saradnje, kao i u ostalim oblastima gdje se naslanjamo jedni na druge«, precizirala je Miščević.



Najveći izazov, prema njenim riječima, su poglavlja 23 i 24.



»Za nas je interesantno i poglavlje 35, praćenje svega onog što je dogovoreno tokom dijaloga između Beograda i Prištine koje je u stanju da zaustavi i ubrza proces«, poručila je Miščević.



Upitana kakvi su trendovi podrške građana Srbije na evropskom putu, Miščević je kazala da je na početku istraživanja, 2003. godine podrška bila oko 73 odsto, a da je procenat pao zbog zamornog procesa.



»Došli smo do trenda od oko 53 odsto. U Srbiji nema nikad više od 22 odsto građana koji su protiv članstva a 68 odsto građana je za reforme, pa i da nas ne vode u članstvo EU«, kazala je Miščević.



Ona je rekla da je priprema za početak pregovaračkog procesa te države bila dosta teška, iako od 2004. godine svoja prava usklađuju sa pravima EU.



Srbija, kako je rekla, ima dobro znanje i kapacitete, i u pregovore ulazi spremna.



»Ono što trenutno radimo je dublje upoznavanje sa pravilima EU i skrining. Dosta stvari je u usklađenosti pravila. Učinjeno je dosta toga kvalitetno. Kreirane su instuitucije koje su neophodne za usklađenost sa standardima EU.



»Manjkamo u uspješnosti sporovođenja, u primjeni usklađenih zakona i pravila, koji treba da doprinesu boljem životu. I to su pregovori koji su najteži- oni koji se vode kod kuće«, pojasnila je Miščević.



Ona je kazala da civilno društvo u Srbiji nije dio pregovaračkih radnih grupa.



»Ovakav model je rezultat razumijevanja da je ovo proces koji je važan i od kojeg zavisi život mnogih, i mora se tačno znati ko je za njega odgovoran, ko za uspjeh, ko za neuspjeh«, rekla je Miščević.



Prema njenim riječima, za uspjeh i neuspjeh može biti odgovorna samo izvršna vlast.



»Uloga Skupštine nam je vrlo važna, prije svega Odbora za evropske integracije, koji ima značajnu političku kontrolu i koji ne dozvoljava da pozicije koje želimo da predstavimo Briselu prođu bez konsultovanaj parlamenta«, navela je Miščević.



Ona je kazala da su danas donijeli prevod prava EU, od 8,5 hiljada strana teksta.



Pejović je govorio o putu Crne Gore ka EU i naveo da je 1,3 ljudi uključeno u pregovore.



Kako je pojasnio, složenost evropskog puta navodi da se dijeli isti posao, u istom cilju.



Pejović je najavio da će u narednim mjesecima imati sastanke kako bi se fokusirali na ključne stvari bitne za saradnju dvije države i stalni rad na temu vladavine prava.



Prema riječima Pejovića, Vlada je sa Skupštinom uspostavila izvanrednu saradnju u poslednjim mjesecima.



»Bilo je pitanje kako će sve funkcionisati. Kada se ubrzao proces, saradnja je unaprijeđena i postali smo partneri u ovom procesu«, naveo je Pejović.



On je rekao da je intenzivna godina u najavi za Crnu Goru kada je evropska agenda u pitanju, i da je nezahvalno govoriti o rokovima koji čekaju do članstva u EU.



»Novi je pristup u pitanju, a ne želimo da uđemo nespremni, po pitanju ekonomije, finansija i vladavini prava. To je pravo mjerilo napretka«, rekao je Pejović, ocjenjujući da je zadovoljan sprovođenjem pregovora.



Na pitanje da li napadi na novinare mogu ugroziti evropski put, Pejović je odgovorio da oni na duže staze mogu ugroziti pregovore ukoliko se ne budu rješavali.



»U Briselu su zadovoljni kako Komisija nadležna za napade na novinare razvija i očekuju rezultate u krivičnom djelu«, poručio je Pejović.

foto: www.mc.rs

Portal Analitika