U dokumentu se između ostalog, pozdravljaju jačanje kontrolne uloge parlamenta, usvajanje ustavnih amandmana i reforma u pravosuđu, ali se izražava žaljenje zbog izostanka političkog i sudskog epiloga afere ‘’Snimak’’, te korupcije u zdravstvu, školstvu i u izbornom procesu. Traži se od vlasti da se sve prijetnje i napadi na novinare primjereno istraže i kazne. Prihvaćeni su amandmani kojima se traži ukidanje ograničenja javnog pristupa podacima iz registra preduzeća i izražava duboko žaljenje zbog toga što je Crna Gora prema izvještaju Reportera bez granica na 113. mjestu u svijetu po slobodi medija.
Tokom rasprave koja je završena kasno sinoć komesar za proširenje Štefan File ponovio da je ključ nastavka pregovora u primjeni poglavlja 23 i 24.
- Očekujemo da će rad na oba poglavlja imati pozitivan učinak na terenu. Sada je obaveza svih relevantnih aktera u Crnoj Gori da pokažu rezultati u tim oblastima. To zahtijeva snažnu političku volju i obeveze crnogorskog rukovodstva - poručio je File.
Dodao je da se to traži zbog crnogorskih građana, koji moraju vidjeti i osjetiti boljitak.
- Država je tu, i morala bi biti, zbog građana, a ne obratno. Lideri zato moraju raditi prije svega za svoju zemlju i građane, smatra File. On je poručio da se mora nastaviti na donošenju reformskih zakona.
- Izmjene zakona o političkim partijama i finanasiranju izbornih kampanja moraju biti završeni bez daljeg odlaganja, rekao je evropski komesar, koji se osvrnuo i na napade na novinare.
- Nedavni napadi na medije su neprihvatljivi. Izbjegavanje nekažnjivosti počinilaca je najbolji način da se spriječe takvi zločini u budućnosti, poručio je File i dodao da napade na novinare treba posmatrati kao napade na važan dio demokratskog društva.
Šef grčke diplomatije Evangelos Venizelos u svojstvu predsjedavajućeg Evropske unije, pohvalio je ulogu Crne Gore na jačanju regionalne saradnje, ali ukazao da ona mora povećati napore u reformama, kako bi otklonila slabosti iz izvještaja Evropske komisije.
Antena M