Društvo

GLAVATOVIĆ: Posljednji zemljotresi zbog velike količine padavina, nema razloga za brigu

2701glavatovic
Serija zemljotresa koja je pogodila juče Crnu Goru spada u uobičajeni nivo seizmičnosti za ovo područje, a koja je u ovom slučaju posljedica velike količine padavina u prethodnih nekoliko dana, te nema razloga za brigu, kazao je za Portal Analitika Branislav Glavatović, direktor Sektora za seizmologiju, Zavoda za hidrometeorogiju i sezimologiju Crne Gore.

GLAVATOVIĆ: Posljednji zemljotresi zbog velike količine padavina, nema razloga za brigu
Portal AnalitikaIzvor

Seizmološki zavod je sinoć u 20 časova i 6 minuta registrovao zemljotres srednje jačine sa epicentrom 10 km zapadno od Sjenice. Jačina ovog zemljotresa u hipocentru iznosila je 4.2 jedinice Rihterove skale, na dubini od 3 kilometra.

Potom je uslijedio drugi zemljotres, danass u 1 čas i 12 minuta, srednje jačine sa epicentrom od dva kilometara jugozapadno od Očinića. Jačina ovog zemljotresa iznosila je 3 jedinice Rihterove skale. Žarište je locirano na dubini od 6 km.

- Jučerašnji dan predstavlja malu buru u domenu seizmičnosti ovog prostora, a misli se na širi region Balkana. Seizmička aktivnost započela je nešto oko 15 časova popodne, na krajnjem zapadu Grčke, gdje je registrovan zemljotres jačine 6 Rihtera. On je praćen nizom drugih, koji su bili iznad 5,8 Rihtera i ta serija i dalje traje, objašnjava Glavatović za Portal Analitika.

Prema njegovim riječima, zemljotresi koji su registrovani na području Crne Gore nijesu nanijeli nikakvu materijalnu štetu, a posljedica su velike količine padavina u prethodnom periodu.

- Zemljotres koji je registrovan na granici sa Srbijom je praćen sa onim na području Brajića, koji je registrovan oko 1 sat i 12 minuta. To je bilo na relativno maloj dubini, od svega 2 km, umjerene snage, sa oko 3 jedinice Rihterove skale. Iz iskustva znamo da se zbog velike količine padavina pararelno javljaju i zemljotresi, kao što je to bilo 1985.godine, kada smo imali veliku erupciju, ističe Glavatović za Portal Analitika.

Glavatović napominje da na krajnjem sjeveru zemlje ove godine još nijesu bili jači potresi, zbog niskih vodostaja, te je ova godina umjerenija za razliku od prethodne, kada je najsnažniji zemljotres iznosio 4.4 Rihtera.

- Sve to spada u uobičajeni nivo seizmičnosti za ovo područje, čak i nešto ispod prosjeka za ovaj prostor Balkana. Ako zemljotresa bude u narednom periodu, to će biti neke umjerene jačine, ističe Glavatović za Portal Analitika i dodaje da u ovoj struci nema dugoročne prognoze, te da se zaključci svode na osnovu rezultata koji daju mogućnost samo za kratkoročnu prognozu.

 

Portal Analitika