„Ne bih to komentarisao. Dobili smo pismo, a generalno odgovaramo na sva pisma koja dobijamo“, rekao je Danijelson novinarima u Beogradu, prenosi Blic.
Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje Evropske unije kaže da su uslovi za ulazak Srbije u EU veoma jasni i da su rezultat iskustava dosadašnjeg proširenja Unije.
Povodom zahtjeva šefova četiri najjače poslaničke grupe u EP da se rasvjetljavanje političke pozadine ispostavi kao uslov prilikom otvaranja poglavlja 23 (pravosuđe i osnovna prava) u procesu pridruživanja, Danijelson je rekao da EU posmatra kako funkcioniše vladavina prava na osnovu kriterijuma iz poglavlja 23 i 24.
Pismo je, inače, datirano 21. januara, na dan održavanja prve međuvladine konferencije Srbija-EU, a potpisali su ga poslanici Aron Dežan, (EPP), Marija Elena Kopa (Socijaldemokrati), Jelko Kacin (Liberali) i Marje Kornelisen (Zeleni).
Ubistvo premijera Zorana Đinđića mora biti do kraja rasvijetljeno bez obzira na mogući zahtjev iz EU, ocjenjuju i predstavnici parlamentarnih stranaka u Srbiji.
Srbija snagu svojih institucija, vladavinu prava mora pokazati i rasvjetljavanjem najpoznatijih i najbolnijih slučajeva ubistava, kao što je ubistvo premijera Zorana Đinđića, rekao je savjetnik predsjednika Srbije Marko Đurić.
Đurić, kao i funkcioneri Socijalističke partije Srbije, Slavica Đukić Dejanović i Demokratske stranke Borislav Stefanović, ukazali su na značaj rasvjetljavanja političke pozadine ubistva Đinđića marta 2003. godine, i to bez zahtjeva Evropskog parlamenta i uslovljavanja da Srbija bez toga ne može u EU.