Društvo

Kovačević: Poništiti sve koncesione ugovore i zabraniti lov na više godina

1901kovacevic
P
rosto je nevjerovatno da se predstavnici Lovačkog saveza hvale svojim članstvom u međunarodnim lovačkim organizacijama, kad je poznato i javnosti i resornom Ministarstvu da je član Svjetske asocijacije lovaca CIC podnio izvještaj o lovstvu u Crnoj Gori ne samo spomenutim institucijama nego i Vladi Crne Gore apelujući na hitnu primjenu zakona, sprečavanje zloupotreba i drastičog pada lovne divljači u zemlji, istakla je Nataša Kovačević iz NVO Green Home u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.

Kovačević: Poništiti sve koncesione ugovore i zabraniti lov na više godina
Portal AnalitikaIzvor

“Postojeće rukovodstvo Lovačkog Saveza nije doprinjelo ničim članstvu ove organizacije u CIC ili FACE, obzirom da je članstvo legat Lovačkog Saveza Jugoslavije te je samo preuzeto nakon podjele država, Crne Gore i Srbije, zbog čega i danas posjeduju pola glasa na zasijedanjima ovih međunarodnih oganizacija. Štaviše, ključnije je pitanje čemu je ovo članstvo doprinjelo u poslednjih 10 godina Crnoj Gori? Koje su to konkretne koristi i rezultati koje je Lovački Savez kao članica ostvarila koristeći mogućnosti ovog članstva, posebno poredeći sa drugim zemljama, npr. Slovenijom”, pita Kovačević.

Navedena pitanja, dodaje ona, manje su bitna od onih ključnih koja se odnose na loš zakonodavni i operativni sistem upravljanja lovstvom, gdje su, kako je ocijenila, zloupotrebe prevazišle svaku mjeru.

“Obzirom da je potvrđeno da u Crnoj Gori nijesu stečeni uslovi za organizovanje i polaganje lovočuvarskog ispita, postavlja se pitanje po kojim kriterijumima su dodjeljivana lovišta do sada širom Crne Gore. Zbog ovog kao i niz drugih važnih pitanja kao što su nedostatak strateških i planskih dokumenata razvoja lovstva, nepostojanje procjene broja divljači po vrstama,  opisa lovnih područja, podataka o divljim životinjama i lovnim objektima,  mjera za poboljšanje lova i sl. mreža Natura 2000 info centar je u januaru 2011. godine pokrenula inicijativu kod resornog Ministrarstva da se javno raspisani konkurs ukine, što nije učinjeno”, ističe Kovačević.

Ona smatra da bi najispravnije bilo poništiti sve koncesione ugovore i zabraniti lov na više godina, dok se ne uspostavi adekvatna državna  politika u ovoj oblasti, ne uradi inventarizacija i procjena lovnih vrsta, te uradi akcioni plan sa ciljem artikulacije i revitalizacije lovstva.

“Dodatno Crna Gora mora vratiti upravljanje sa divljvači i lovištima isključivo udržavni institucionalni okvir – u formi Direkcije ili Uprave za lovstvo sa dominantnom ulogom struke, nauke i domaćih institucija. U izradu razvojnih planova i vezanih dokumenata potrebno je što vise uključiti zainteresovane organizacije i javnost. Konačno, neophodno je pokrenuti postupak krivično pravne odgovornosti  protiv lica iz državne uprave i vezanih upravljačkih organizacija zbog zloupotrebe službenog položaja i nesavjesnog vršenja dužnosti, te  eliminisati  iz daljih aktivnosti upravljanja sa divljači i lovištima”, zaključila je Kovačević.

Portal Analitika