Činjenica da se nelegalna sječa dešava skoro svakodnevno govori da nadležni nijesu reagovali preventivno kako bi se se spriječilo da do sječe dodje i da postojeci način rada i kontrole šumskih kompleksa nije dao željene rezultate. Umjesto zaustavljanja ove nelegalne aktivnosti svjedoci smo da se ona nastavlja svakodnevno, a da je rezultat dosadašnjeg rada nadležnih institucija utvrdjivanje činjeničnog stanja nakon što se sječa dogodi i podnošenje krivičnih prijava protiv počinioca ili protiv NN lica. Ovakve ad hoc reakcije bez adekvatnog sistemskog okvira, daju sporadične i slabe rezultate, kaže se u saopštenju NVO Green Home dostavljenom
Portalu Analitika.
Iz ove NVO stoga apeluju na nadležne inspekcijske organe i Komunalnu policiju da u sezoni grijanja poveća broj službenika koji bi svakodnevno obilazili šume i parkove na teritoriji Glavnog grada. Da bi predložene akcije bile uspješno realizovane, potrebno je sprovesti pravovremeno planiranje nadzora i preventivnih radnji, kao i osnažiti saradnju svih društvenih aktera u kritičnim periodima. Samo na taj način se može očuvati šumski fond na području Glavnog grada, jer je obnavljanje šuma veoma spor proces i štete koje se nelegalnom sječom i neadekvatnom zaštitom dešavaju su nenadoknadive u ekološkom i ekonomskom smislu.
U Green Home-u kažu da je neophodno uraditi i sanaciju i obnavljanje šumskog fonda u opozarenim i posječenim šumskim kompleksima na teritoriji Glavnog grada, u prvom redu Ćemovske šume, Zelenike i park šume Zlatica koje su u zadnjih godinu dana značajno devastirane.
foto: panoramio.com