Od tada zapravo i nema mnogo novih informacija, osim da je Šumi i dalje u vještački izazvanoj komi u bolnici u Grenoblu - već 13. dan.
Ranije se spekulisalo da su ljekari imali namjeru da probude legendarnog vozača Forumule 1 makar na kratko, ne bi li napravili dijagnostički prozor, kada se obustavlja sa ljekovima kojima se održava vještačka koma.
Poslije 13 dana u komatoznom stanju, stručnjaci smatraju da bi bilo poželjno da ljekari probude Šumahera. U suprotnom, pretjerano djelovanje jakih ljekova može da ostavi i trajne posljedice na neke organe.
- Ako bi se što prije probudio iz kome, to su veći izgledi da će se osnovne tjelesne funkcije poput disanja vratiti u normalu – izjavio je profesor Hajnc Piter Meke, direktor Instituta za urgentnu medicinu u Hamburgu.
Faza oporavka poslije kome trajala bi danima, procjenjuje se od jedne do dvije nedjelje. Ukoliko bi se s druge strane odužilo sa održavanjem vještačke kome, ljekovi koji za to služe mogu da oštete neki organ u tijelu, poput jetre.
Opet, ljekari koji se brinu o Šumehorovom stanju poslije nesreće treba da utvrde kada je najbolji trenutak za buđenje, a niko od njih nije izašao pred javnost da o tome govori.
Šumaher je 29. decembra prošle godine hospitalizovan u Univerzitetskoj bolnici u Grenoblu, gde je narednih dana podvrgnut dvema operacijama na mozgu. Odstranjeno mu je pola lobanje kako otekli mozak ne bi bio pod pritiskom, a zbog istoh razloga se nalazi u indukovanoj, odnosno vještački izazvanoj komi.
“Poželjan” period za održavanje u ovakvom komatoznom stanju je oko dvije nedjelje.
(telegraf.rs)