Društvo

Naser Keljmendi ostaje u pritvoru do 7. maja

0801keljmendi
N
aser Keljmendi
ostaće u pritvoru, najmanje još do 7. maja, odlučio je sud u Prištini, a na zahtjev specijalnog tužilaštva, potvrdio je Portalu Analitika njegov advokat Besnik Beriša.

Naser Keljmendi ostaje u pritvoru do 7. maja
Portal AnalitikaIzvor

Iz Kancelarije za štampu i javno informisanje Eulksa takođe su potvrdili da je Keljmendiju 3. januara produžen pritvor za još četiri mjeseca. Oni su naveli da je takva odluka donešena zbog osnovane sumnje da “osumnjičeni počinio krivična djela zbog kojih je predmet istrage, opasnosti od bjekstva, opasnosti od ponovnog prekršaja, kao i rizika ometanja krivičnog postupka”.

Naser Keljmendi je pod istragom Specijalnog tužilaštva Kosova osumnjičen za organizovani kriminal, ubistvo i trgovinu narkoticima. Za ista krivična djela tereti ga i BiH, a po potjernici ove države Keljmendi je i uhapšen 5. maja u Prištini prošle godine. Nakon saslušanja on je tada pušetn na slobodu, ali je dva dana kasnije, 7. maja ponovo uhapšen na zahtjev tužilaštva Euleksa.

Tužilaštvo BiH sumnja da je Keljmendi naručio ubistvo Ramiza Delalića Ćele 2007. godine.

Keljmendi, Kosovar koji je živio u Sarajevu, slovi za jednog od vođa balkanske narko-mafije. On je i na crnoj listi američkog predsjednika i zabranjen mu je ulazak u tu zemlju.

Na potjernici se našao nakon policijske akcije “Lutka” u BiH u septembru 2012. godine. Tada je uhapšeno više osoba osumnjičenih za ubistva, otmice, iznude, pljačke i trgovinu narkoticima, ali je Keljmendi uspio da pobjegne vlastima BiH.
Optužnica u predmetu “Lutka” podignuta je prošle godine ali na njoj se nije našao i Naser Keljmendi.

Osim na Kosovu i u BiH Keljmendi je poslovao i u Crnoj Gori, gdje je vlasnik pozamašne imovine. Jedan je od aktera afere “Listing” iz 2011. godine kada je u medijima objavljen listing njegovih telefonskih razgovora a na spisku su se našli i funkcineri crnogorske Agencije za nacionalnu bezbjednost, kao i funkcioneri lokalnih vlasti i policije u Ulcinju.
U novembru je o tome raspravljao i skupštinski odbor za bezbjednost i odbranu, ali bez rezultata, sjednica je završena tehničkim izvještajem.

Član Odbora, poslanik opozicione SNP Vasilije Lalošević tada je novinarima kazao da su poslsnici dobili podatke o kontaktima koje je u Crnoj Gori imao Keljmendi.

- Imena ne možemo kazati. Treba ispitati kako je moguće da jedan takav čovjek kontaktira sa ljudima koji se nalaze na nekim službenim položajima ili kako je moguće da takav čovjek kontaktira sa jednim licem koje se nalazi u zatvoru a koji je odgovoran za jedno ubistvo u Crnoj Gori - kazao je on.

foto: www.zeriamerikes.com

Portal Analitika