“Krediblitet procesa proširenja zavisi od kvaliteta obrade poglavlja pravosuđa i ljudskih prava. O njima zavisi i brzina i uspjeh cijelog pregovaračkog procesa, pa želim da crnogorske vlasti to stalno imaju u vidu", kazao je Picula.
On je pozdravio odluku Vijeća ministara EU da 21. januara iduće godine otvori pristupne pregovore sa Srbijom.
“Ovo je značajan korak i za Srbiju, za regiju, ali i za Europsku uniju, pogotovo što je u njega ugrađen vidljiv napredak u normalizaciji odnosa s Kosovom. Pregovarački okvir temeljem kojeg Evropska komisija priprema start pregovora objektivne su smjernice za dohvatljivi cilj ulaska Srbije u Evropsku uniju kada bude potpuno spremna”, rekao je Picula.
Osvrnuo se takođe na stanje s Albanijom: “Istovremeno izražavam žaljenje jer Vijeće nije odlučilo dati kandidatski status Albaniji. Obećavajuće je da će ministri ovu temu opet raspraviti već u junu u svjetlu mjerljivog napretka Albanije u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala te efikasnosti pravosuđa i organa državne uprave. Cijenim čvrsto obećanje članica da je status kandidata realan nastavi li Albanija s provodjenjem reformi bez usporavanja.”
"Podupirem početnu fazu pregovora o Sporazumu o stablizaciji i pridruživanju EU i Kosova kao i najavu da bi mogli biti zaključeni na proljeće. Nakon provedenih lokalnih izbora i važnih odluka nužnih za konačni sporazum s Beogradom, Kosovo zaista ima pravo računati na europsku budućnost".
Picula je izrazio žaljenje što je “status Bosne i Hercegovine, očekivano ostao nepromijenjen budući da je zemlja sada već kronično blokirana zbog trenutne unutarnjo političke pat-pozicije. Reforme u BiH su neophodne, te pozivam političke lidere da počnu intenzivno ali i iskreno raditi u korist evropske budućnosti svojih sugrađana, kazao je Picula.
"Za osobito žaljenje je i još jedno odgađanje početka pregovora sa Makedonijom, uprkos preporukama i Evropskog parlamenta i Evropske komisije. Ipak, ohrabruju vijesti o približavanju suprotstavljenih stavova što bi moglo da znači mogućnost raspleta spora koji tako dugo drži Makedoniju po strani pregovaračkog procesa, dovodeći u pitanje efekte njenih reformi", istakao je poslanik evropskog Parlamenta.
foto: www.flickr.com