Dobrovoljno davanje krvi biće organizovano na Fakultetu političkih nauka, 17. decembra sa početkom u 10 sati, u saradnji sa Studentskim vijećem Fakulteta političkih nauka i Sportskim društvom ''Lider''. U svečanoj sali Elektro-tehničkog fakulteta pored studentske službe, 20. decembra sa početkom u 9 sati, u saradnji sa studentskim vijećima Elektro-tehničkog, Mašinskog, Prirodno-matematičkog, Metalurško-tehnološkog, Građevinskog, Arhitektonskog, Medicinskog i Biotehničkog fakulteta.
„Želimo da damo primjer i drugim organizacijama i institucijama u Crnoj Gori i da podstaknemo studente i građane da se u većem broju odazivaju akcijama dobrovoljnog davanja krvi. Svjesni smo, da opšte blagostanje jedne države zavisi prije svega od zdravlja njenih građana. Ovako velika akcija dobrovoljnog davanja krvi je od velikog značaja za obezbjeđivanje dovoljnih količine sigurne krvi, kao lijeka za naše građane i podizanje stepena broja dobrovoljnih davalaca krvi u našoj zemlji“, stoji u saopštenju koje potpisuje predsjednik SPUCG Miloš Vujošević.
Kako navode iz SPUCG tim ljekara iz Zavoda za transfuziju krvi će prije dobrovoljnih akcija organizovati prezentacije o dobrovoljnom davalaštvu, gdje će studenti biti upoznati sa svim pozitivnim aspektima koji prate ovakve događaje, da postave pitanja i diskutuju o ovoj temi.
„Vjerujemo da će ove inspirativne prezentacije podstaći mnoge kolege na humani gest koji je od nacionalnog interesa“, stoji u saopštenju ove organizacije.
Podsjećanja radi, procenat dobrovoljnog davanja krvi u Crnoj Gori je ispod zadovoljavajućeg, odnosno oko 2,5 odsto davalaca, a među njima je najviše porodičnih davalaca krvi.
„Prema zvaničnim statistikama, svakom četvrtom čovjeku je neophodna transfuzija krvi u toku života. Krv može dati svaka zdrava osoba, starosti od 18 do 65 godina, nakon obavljenog laboratorijskog i ljekarskog pregleda. Žene mogu davati krv tri puta, a muškarci četiri puta godišnje. Davanje krvi nije bolno i ne stvara naviku, a traje od pet do sedam minuta. Tokom davanja krvi ne postoji nikakav rizik za dobijanje bolesti, jer je cjelokupan pribor za uzimanje krvi sterilan i za jednokratnu upotrebu“, zaključak je saopštenja SPUCG.