„Taj zakon je izmijenjen 2011. godine, sa odredbom da na snagu stupa 22. decembra 2013. godine. Zakon kaže da, ako je radnik radio na poslovima u nekoj firmi 24 mjeseca, sa ili bez prekida, njemu poslodavac nakon toga mora ponuditi ugovor na neodređeno vrijeme, ili ga mora otpustiti“.
To rješenje je, kazao je Bošković, rezultat kompromisa između sindikata i poslodavaca, sa kojim se država saglasila.
„Sada, zbog ekonomske krize koja je potrajala duže nego što smo svi pretpostavlj ali, poslodavci su tražili izmjenu zakona u smislu da se taj period rada na određeno vrijeme produži na pet godina, kako je to predviđeno, recimo, zakonima u Makedoniji i Srbiji. Još je sve u fazi pregovaranja između sindikata i poslodavaca. Država će, svakako, podržati bilo koje rješenje do kojeg zajednički dođu poslodavci i sindikati. U svakom slučaju, ako do dogovora ne dođe, Zakon će stupiti na snagu sa već usvojenim odredbama koje će se primjenjivati već od 23. decembra“.
Bošković je kazao da razumije bojazan poslodavaca, njihov rezon da u vrijeme ekonomske krize interesi firme moraju biti na prvom mjestu i nastojanje da obezbijede stabilnost u poslovanju.
„Sa druge strane, razumijem i strahovanje sindikata da će se rad na određeno vrijeme dodatno produžiti. Lično mislim da oni zapravo imaju isti interes, jer bez stabilne firme nema plata zaposlenima, a bez zadovoljnog zaposlenog nema ni dobre firme, naglasio je Bošković.
foto: zrkb.me