Društvo

Nove vrste riba sve češći stanovnici Jadrana

1512Riba-balon-ili-lopta
U
Jadranu se sve češće mogu naći nove vrste čemu doprinose prirodni fenomeni, poput jadranskih ingresija i pojačane aktivnosti sunca. Ulovi novih vrsta riba, poput carske iglice ili ribe trube, potvrđuju pretpostavku da su one uspostavile populaciju u južnom Jadranu, kaže za Portal Analitika dr Aleksandar Joksimović,  šef  laboratorije za ihtiologiju i ribarstvo u Institutu za biologiju mora u Kotoru. On najavljuje da će vodeći istrživač  invazivnih vrsta na Jadranu prof. dr Jakov Dulčić iz Instita za ocenaografiju i ribarstvo iz Splita u srijedu posjetiti Ulcinj, kako bi razgovarao sa ribarima i uputio ih što mogu da očekuju kada su u pitanju nove vrste riba.

Nove vrste riba sve češći stanovnici Jadrana
Portal AnalitikaIzvor

“Ulcinjski ribari su na “udaru”, to su vrata Jadrana i oni se prvi susrijeću sa novim vrstama riba, tako da će biti u prilici da nešto čuju o njima. Profesor Dulčić je na osnovu svih relevantnih podataka evidentirao 46 novih vrsta za Jadransko more. Istraživanja je objavio u knjizi „Nove ribe Jadranskog i Sredozemnog mora“ i u njoj se nalaze i tri crnogorska nalaza, među kojima su riba-truba (Fistularia commersoni) iz Crvenog mora i dvije atlantske vrste: carska iglica (Tylosurus acus imperialis) i otrovna vrsta napuhače – četvorozupka (Sphoeroides pachygaster), kaže Joksimović.

1512Dr-Aleksandar-Joksimovic

Sagovornik Portala Analitika podsjeća da je dr Miljenko Buljan pedesetih godina prošlog vijeka radio na proučavanju upliva u Jadran tople i hranom bogate vode iz Jonskog mora i taj fenomen je nazvao „jadranskim ingresijama“. U naučnom radu poznatog ihtiologa dr Slobodana Regnera, ova pojava, uz periode pojačane sunčeve aktivnosti, takođe zauzima značajno mjesto, prvenstveno u tumačenju nekih kolebanja populacija riba, u najvećoj mjeri sitne plave ribe, sardele i inćuna, objašnjava Joksimović.

Prema njegovim riječima temperatura je, pored hrane, odlučujući faktor u ekosistemima mora, i vjerovatno smo u početnoj fazi tog toplotnog fenomena Jadranskog mora, što je možda i razlog zašto su mediteranske vrste tu, kod nas.

1512carska-iglica

Šef laboratorije za ihtiologiju i ribarstvo naglašava da su nove vrste realnost i da ulov carske iglice u poodmakloj fazi mrijesta, koju je u Institut 2011. godine donio ribar iz Budve Miko Boljević ide u prilog ovoj konstataciji.

Očigledno da priroda radi svoje i da te vrste nalaze svoje novo stanište  i da utiču na domicilne vrste, kaže dr Joksimović. On naglašava da je u toku projekat bilateralne saradnje Crne Gore i Hrvatske, finansiran od strane ministarstava nauke obje države, u okviru kojega Institut iz Kotora sarađuje sa Institutom za ocenaografiju i ribarstvo iz Splita. Rezultat te saradnje je i posjeta prof. dr Jakova Dulčića koji će naredne sedmice čuti iskustva ulcinjskih ribara.

S.K

foto: skalaradio.com, barinfo.co.me

Portal Analitika