Društvo

CEDEM: Protiv NATO integracija 45 odsto građana Crne Gore, 38 za i 17 odsto neopredijeljenih

1012istrazivanje
P
rema posljednjem istraživanju Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), 45 odsto građana i građanki Crne Gore ne podržava članstvo Crne Gore u NATO, 38 odsto je za, dok 17 odsto nema stav povodom NATO integracija.

CEDEM: Protiv NATO integracija 45 odsto građana Crne Gore, 38 za i 17 odsto neopredijeljenih
Portal AnalitikaIzvor

„Smanjio se broj onih koji nemaju stav u odnosu na članstvo Crne Gore u NATO“, kazao je na konferenciji za medije metodolog Miloš Bešić.

Kada se uporede istraživanja od februara 2008. do novembra 2013. godine, u martu ove godine bilo je najveće neslaganje između opcije „za“ i „protiv“ NATO integracija.

1012cedem2

„Komparativno, u martu smo izmjerili najveći broj onih koji su bili protiv NATO integracija“, objasnio je Bešić i dodao da je tada preko 50 odsto građana bilo protiv članstva u NATO.

Ovo neslaganje sada je manje, ali „još uvijek imamo veći broj protivnika NATO-a, nego pristalica NATO integracija i sve je manji broj neopredijeljenih“.

Upoređujući podatke iz prethodnih godina, Bešić konstatuje da „raste interesovanje javnosti za NATO integracije“, te da javnost ovu temu percipira važnijom nego prije nekoliko godina.

„Integracije Crne Gore u NATO će po mišljenju građana Crne Gore najviše da doprinese razvoju odnosa sa SAD-a - 56,8 dosto i odnosima sa EU – 56,6. To su neke najpozitivnije strane koje će NATO integracije donijeti Crnoj Gori, prema mišljenju građana“, objasnio je metodolog CEDEM-a.

1012cedem1

Članstvo u NATO, prema mišljenju građana i građanki Crne Gore, odraziće se negativno na odnose naše države i Rusije – 38 odsto i Srbije – 37,4. Da će ulazak u NATO povećati troškove i izdatke na sistem odbrane, smatra čak 38,2 odsto ispitanika.

„Kada se uzmu prosjeci pozitivnih i negativnih stavova, pozitivni stavovi imaju prevalencu što je interesantno. U prosjeku stav prema NATO je pozitivniji, 44,1 odsto u odnosu na 27,5. Ipak, većina je protiv NATO integracija“, pojašnjava Miloš Bešić i dodaje da se kada je u pitanju odnos prema ovom savezu „ne radi o stavovima i kognitivnom aspektu, nije riječ o spoznaji da li su Crnoj Gori potrebne NATO integracije“.

„Čitava komunikaciona strategija jeste ubjeđivanje građana Crne Gore da je NATO, uslovno rečeno, potreban i dobar. Građani to znaju, oni imaju svoje razloge zbog čega još uvijek većinski nisu spremni da podrže NATO integracije“, objašnjava Bešić rezultate istraživanja.

CEDEM-ovo istraživanje je pokazalo da pristalice i glasači Nove srpske demokratije i SNP-a imaju rezerve prema članstvu u NATO. U ovu grupu spadaju i nezaposleni i osobe sa manjim primanjima.

„Oni koji su po zanimanju stručnjaci su mnogo više distancirani prema članstvu u NATO, u odnosu na druge kategorije zanimanja“, ističe Miloš Bešić.

Kada je u pitanju pripadnost nacionalnim grupama, pripadnici srpske nacije „imaju veću rezervu“ prema NATO nego pripadnici drugih nacionalnosti.

Kako je saopšteno na konferenciji za medije uzorak je reprezentativan za sve punoljetne građane Crne Gore. Realizovan je u 16 sljedećih opština: Bijelo Polje, Berane, Pljevlja, Podgorica, Nikšić, Cetinje, Herceg Novi, Ulcinj, Bar, Budva, Tivat, Kotor, Rožaje, Plav, Žabljak i Kolašin.

U istraživanju je učestvovalo ukupno790 ispitanika, uzorak je dvostruko stratifikovani sa slučajnim izborom ispitanika u okviru definisanih popisnih krugova. Standardna statistička greška mjerenja iznosi +/-3,5 odsto. Istraživanje je realizovano u periodu od 12. do 30. novembra 2013.godine.

Uskoro opširinije...

Portal Analitika