To je manje nego na posljednjem referendumu kada se glasalo o ulasku Hrvatske u Evropsku uniju. Tada je do 16 časova glasalo 33,79 odsto birača.
Najviše birača do 16 časova na referendumu o braku izašlo je u Zagrebu (35,99 odsto), a najmanje u Ličko-senjskoj županiji (17,83 odsto).
Na referendumu oko 3,8 miliona birača na 6.700 glasačkih mjesta u zemlji i inostranstvu mogu da se izjasne da li su "za" ili "protiv" da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice žene i muškarca.
Državni vrh Hrvatske glasao je do podneva, s porukom da je ovo izjašnjavanje žalosno i nepotrebno, ali da će njegovi rezultati morati da se poštuju.
Održavanje referenduma zatražila je inicijativa "U ime obitelji" nakon što je prikupila oko 750.000 potpisa. Referendumu su se usprotivila udruženja civilnog društva.
O tome je proteklih mjeseci vođena žestoka rasprava, pri čemu inicijativa "U ime porodice", koju podržava Crkva i desnica, tvrdi da želi da zaštiti brak kao zajednicu žene i muškarca, dok predstavnici kampanje "Glasaj protiv" smatraju da je cilj referenduma šikanirati jednu već obespravljenu i marginalizovanu društvenu grupaciju.
Juče, dan uoči referenduma Hrvatska je bila podijeljena, a u Zagrebu je održan "marš" tri LGBT udruženja koji je završen na Markovom trgu pozivom javnosti da na današnjem referendumu glasaju "protiv".
Predsjednik Ivo Josipović, koji je ranije najavio da će glasati “protiv”, nakon izjašnjavanja je novinarima rekao da poznaje ljude različite ideologije koji će različito glasati.
"Nekih praktičnih posledica odluke ove ili one neće biti, ali to je određena poruka koju treba uvažavati", rekao je Josipović, koji je na glasačko mjesto došao u pratnji supruge Tatjane.
Premijer Zoran Milanović se na glasačkom mjestu pojavio rano jutros, a nakon toga on je poručio da je riječ “o tužnom i besmislenom” referendumu, jer, kako je rekao, već naredne sedmice vlada će staviti u procedure zakon o partnerstvu.
"Nadam se da je ovo posljednji put da na ovakav način i o ovakvim pitanjima izlazimo na referendum", rekao je Milanović nakon što je, kako je i najavio, glasao “protiv” ustavne definicije braka kao isključive zajednice žene i muškarca.
"Ako smo odgovorni ljudi i građani, onda ćemo ustavom regulisati pitanja o kojima se može i treba ponekad odlučivati na referendumu, kao i pitanja o kojima se ne može i ne bi trebalo odlučivati na referendumu, a koja predstavljaju intimni prostor svake porodice. U intimni prostor se ne ulazi”, rekao je Milanović, prenijeli su hrvatski mediji.
Lider najuticajnije opozicione partije Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Tomislav Karamarko, koji je najavio da će zaokružiti “za”, izjavio je novinarima posle glasanja da je juče dao svoj potpis za referendum o zabrani ćirilice u Vukovaru.
Karamarko tvrdi da se protivi uskraćivanju akreditacije pojedinim medijima da izveštavaju iz organizacije “U ime porodice” uprkos tome, kako je rekao, što se pojedini mediji i "nisu proslavili" svojim izveštavanjem o referendumu.
Pored Karamarka, za kojeg pojedini mediji primjećuju da je razveden, "za" je glasao i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić.