Na crnogorskim prugama se kontinuirano sprovode projekti tekućeg održavanja, ali i investicije finansirane mahom od sredstava Evropske unije.
- Po našem planu održavanja, u novembru mjesecu sprovedeni su projekti od koji su najznačajniji oni koji su finansirani od sredstava, i iz pomoći Evropske unije. Dana 4. novembra, Željeznička infrastruktura je uvela projektovane brzine saobraćaja od 80 kilometara na čas na dvije dionice: Mijatovo Kolo - Mojkovac i na dionici Kolašin-Trebaljevo, kazala je Tatijana Bulatović, rukovodilac Službe za gornji stroj u Željezničkoj infrastrukturi Crne Gore.Prema njenim riječima, u okviru tih projekata rađeno je i na uređenju stanične zgrade Mojkovac, kako bi se poboljšao, što više, kvalitet usluge putnicima i korisnicima željezničkog saobraćaja.
- Od značajnih projekata pomenuću i završen remont staničnih kolosjeka u stanici Trebješica, takođe finansiran od donacije EU. Projekat je odrađen u periodu jul-oktobar i predstoji tehnički prijem urađenih radova. U našoj režiji završeni su radovi na zamjeni četiri kilometra izhabanih šina i ugrađene su potpuno nove šine u tunelu „Sozina“, kako bi se saobraćaj odvijao po redu vožnje, objasnila je Bulatović, dodajući da svi investicioni projekti u infrastrukturi, po pravilu, traju dugo a intezivirani su od 2008.godine.
- Što se tiče planova za 2014. godinu, već njenim početkom nastaviće se remont gornjeg stroja od Kolašina do Kosa, nastaviće se sa pripremom tendera i ugovaranjem radova za sanaciju pet tunela od Kolašina prema Lutovu, radićemo i na izradi nove tehničke dokumentacije, prioritet smo dali sanaciji 18 tunela, a radićemo i na manjim projektima opravki. Dakle, implementiramo svoj višegodišnji plan održavanja, iako je nama proritet tekuće održavanje koje se finansira iz budžeta Crne Gore, ipak smo uspjeli a i dalje ćemo nastojati da realizujemo velike investicione projekte, po planu održavanja, a sve u cilju da se unaprijedi i poboljša stanje željezničke infrastrukture, poručila je Bulatović.
Plan snjegoborbe: Kako nastupa zimski period kada su zbog snijega i vremenskih neprilika otežani uslovi za odvijanje željezničkog saobraćaja, a čije posledice mogu ugroziti bezbjedno i sigurno odvijanje željezničkog saobraćaja na svim prugama u Crnoj Gori, u cilju preventivnog djelovanja u tim okolnostima, ŽICG svakog 15. oktobra donosi Plan snjegobobe. Plan snjegoborbe propisuju se preventivne i izvršne mjere u nadležnosti Željezničke infrastrukture sa ciljem nesmetanog odvijanja saobraćaja. U tom cilju formira se Glavni operativni štab za snjegoborbu, radi preventivnog djelovanja u cilju održavanja željezničke infrastrukture u stanju bezbjednom za odvijanje željezničkog saobraćaja i djelovanja u slučaju vanrednih uslova, koji mogu nastati usled obilnih snježnih padavina, smetova, kišnih padavina, odrona, leda u tunelima, jakih vjetrova i dr.Svrha preventivnih aktivnosti je da se spriječe sve negativne posledice, odnosno iste svedu na najmanju moguću mjeru, sa ciljem otklanjanja uočenih opasnosti, radi stvaranja uslova za bezbjedno i sigurno odvijanje željezničkog saobraćaja.
Konkretno, dežurni radnik prikuplja izvještaje sa terena i vodi dnevnik dežurstva u koji unosi sve primljene izvještaje, kao i naređenja izdata od strane štaba.-Na osnovu prikupljenih podataka i meteoroloških izvještaja a kad se procijeni potrebnim pokreće se krstarica i snjegočistač za otklanjanje snježnih nanosa na određenom dijelu pruge, objašnjava šef Željezničke stanice u Kolašinu Slobodan Varagić.
On dodaje da je Željeznička stanica u Kolašinu potpuno spremna da primi sve putnike u predstojećoj zimskoj turističkoj sezoni.
Šef najzahtjevnije pružne dionice Kolašin Vuković Milorad, kaže da njih 16 radnika održavaju 24,8 kilometara pruge od kolašinske stanice do kruševačkog potoka, od čega je 15 tunela ukupne dužine 17,1 kilometara.- Pruga je napravljena na teškom terenu, gdje je moguće zavejavanje, lavine i odroni. Učinili smo sve što je u mogućnosti da predupredimo pojavu istih, čisteći pružni pojas, uklanjajući stabla iz zaštitnog pojasa okolo pruge. Očistili smo odvodne kanale i propuste i spremni dočekujemo zimsku sezonu. Što se tiče snabdjevenosti energentima, učinjeno je sve da imamo dovoljno goriva za normalno funkcionisanje službi, navodi Vuković.
Vrijedni željezničari objašnjavaju da poučeni iskustvom ranijih godina i borbe sa nevremenima čine sve da se preduprijedi ono što je predvidivo.
- Dionica pruge od Podgorice ka sjeveru u zimskom periodu, kada su velike količine padavina, niske temperature, nerijetko izazivaju ono što mi zovemo višom silom: odrone, klizišta, prodore podzemnih voda a kada je mećava i veliki broj usova koje nas kao upravljača najviše plaše. Ne mogu se predvidjeti već samo kada se dogode činimo sve da se u što kraćem roku oslobodi kolosjek, isti popravi od eventualnih oštećenja i osposobi za redovan željeznički saobraćaj, kažu željezničari, potencirajući težinu pruge za održavanje.Najzahtjevnija pruga za održavanje: I zaista, pruga u Crnoj Gori građena je na izuzetno teškom i nepristupačnom terenu i kao takva je veoma teška za održavanje. Po procjenama stručnjaka, pruga Bar –Vrbnica smatra se jednom od težih u Evropi. Pruga je ukupno dugačka 248,76km, a na njoj se nalazi čak 121 tunel, 122 mosta, 14 galerija, 16 podvožnjaka, 7 nadvožnjaka i 32 prelaza u nivou.
Na dionionici pruge Podgorica-Kolašin nalazi se čuveni most na Maloj Rijeci koji je po svojoj veličini drugi u svijetu.
- Most koji čuvam duže od dvije decenije, dugačak je 498 metara, a stubovi dosežu visinu od 200 metara iznad korita Male Rijeke, objašnjava Blažo Baošić čuvar mosta.Iako mostovi, tuneli i ostali objekti u ljetnjim uslovima, zajedno sa pjezažom- putniku izgledaju čarobno i zastrašujuće izazivajući strahopoštovanje, tako ta ista fascinantna infrastruktura u periodu loših vremenskih uslova, iziskuje veliku dozu opreza i odgovornosti od upravljača da istu održavava bezbjednom i prohodnom za redovito odvijanje željezničkog saobraćaja. Naravno, za tako nešto je potreban veliki novac.
Da bi Željeznička infrastruktura mogla da normalno održava prugu, na način da se garantuje što veći stepen bezbjednosti i da nema većih poremećaja u redu vožnje, na godišnjem nivou je potrebno između 10 i 11 miliona eura za tekuće održavanje pruge, dok bi za investiciono održavanje pruge iz kapitalnog budžeta potrebno još 4 miliona eura. Na ovaj način bi stručnjaci ŽICG mogli da stvaraju projektnu dokumentaciju za buduće prijeko potrebne investicione projekte koji bi se kandidovali kod evropskih fondova.