Iako je bio primjetan manji broj posjetilaca nego proteklih godina, smotra autohtonih poljoprivrednih proizvoda, sa naglaskom na maslinu i maslinovo ulje, i ove je godine dokazala zašto je najvažnija manifestacija barskog kraja.

Ovogodišnja „Maslinijada“ potukla je dosadašnje rekorde što se izlagača tiče, jer je proizvode prezentovalo 80 maslinara, 35 vinara, pčelara i ostalih proizvođača hrane, te 25 izrađivača suvenira i predmeta domaće radinosti.
Maslinari su bili smješteni na starobarskom platou ispod Spomenika oslobodiocu, te čitavom dužinom čaršije, od restorana “Tajana” do ulaza u Stari grad. Vinari i medari su dobili na raspolaganje štandove na pijaci, tako da su, kao i maslinari, “bili na vidjelu”, a jedino su prodavci suvenira i ručnih radova izlagali unutar Starog grada, što je bio mali hendikep za njih, obzirom da na samom ulazu nije postojalo nikakvo obavještenje da unutar zidina uopšte ima nekoga, ako ne računamo drvenu tablu naslonjenu na pod.

Gastronomski praznik barskog kraja i ovoga je puta ispunio očekivanja. Najzastupljenije su bile masline, na najrazličitije načine. A osim njih, bilo je tu svakakvih đakonija, slatkih i slanih: tespište, alve, gurabije kod Starobarana i Mrkojevića, prijesnac, priganice i punomasni sir iz Zubaca, japraci kod Mustafića i Božovića, sokovi od šipka kod Ivovića i Jovovića, crmničko crno vino, rakija, suve smokve u nizu, mandarine, pomorandže, crni i bijeli luk “u vjenčeve”, japanske jabuke, nanizani krajinski duvan, koštanji iz Ostrosa i čega sve ne... I, po prvi put na manifestaciji, kolač od rogača kod Boža Šalte (uz čuveni “Umak Šalta” koji je osvajao nagrade u regionu), i vino od šipka na štandu Osmanovića.

Osim na zvaničnim štandovima, bar na još tridesetak mjesta prodavane su razne stvari, što je umnogome odskakalo od dosadašnje ponude “Maslinijade”: uobičajeno povrće i voće, morska i jezerska riba, ali i stvari kojima tu mjesto nije: razni kalendari, DVD-jevi, frule, maske, limunade, palačinke, baloni, pa čak i parfemi i metle...
Iako već godinama učestvuju i ne dobijaju nagradu za izgled, i ove je godine najveća gužva i potražnja bila za štandom barske Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole. Ponude koja je bila izložena ne bi se postidio ni kakav dobrostojeći hotel, o čemu doovoljno govori i činjenica da je svo iznešeno jelo “počišćeno sa štanda” za samo nekoliko minuta.

Sa čak tri bine (kod restorana “Kaldrma”, na Platou i u samom ulazu u Stari grad) posjetioci su uživali u kulturno-zabavnom programu.
U oficijelnom dijelu programa prisutnima se najprije obratio potpredsjednik Skupštine Crne Gore Suljo Mustafić, predsjednik Društva maslinara Bar, ističući da “na stotine porodica u Baru, ali i Budvi i Ulcinju živi od maslinarstva, pa je potrebno raditi više na zaštiti domaćeg proizvoda i na tome da to ulje bude konkurentnije na tržištu”.
Maslinarstvo se polako vraća na mjesto koje je dugo imalo u crnogorskoj tradiciji, što potvrđuje rast potrošnje maslinovog ulja i podatak da taj sektor postaje interesantan za investicije, saopštio je ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Petar Ivanović, koji je zvanično otvorio manifestaciju.

“Tokom posljednjih pet godina revitalizovano je u Crnoj Gori 62.500 stabala masline, usađeno 35.000 novih, mjere podrške iz bužeta iznosile su preko 500.000€, godišnja proizvodnja maslinovog ulja iznosi 500 tona a stonih maslina 50 tona, masline se nalaze na površini od 3200 ha, najviše ih ima u Baru - preko 100.000, a registrovali smo 25 uljara i 6 maslinarskih društava, međutim, najvažniji je promjena načina razmišljanja kod maslinara, ali i ostalih ljudi sa ovog područja, tj. povratka prirodi i zdravom životu”, rekao je Ivanović.

Prva nagrada za najbolje održavani maslinjak koju dodjeljuje Fondacija Miodrag Mili Martinović pripala je Avdu Šaboviću iz Starog Bara, dok je drugu nagardu dobio Sead Žuđelović. Prva nagrada za najbolji mladi zasad iz Fonda Lazara Božovića pripala je Sabriji Bajramović, a druga Vebiji Abazoviću. Komisija za određivanje kvaliteta maslinovog ulja u kategoriji ekstra djevičanskih dodijelila je prvu nagradu Zeku Šaboviću, drugu Nijazimu Bećoviću, a plakete za dobijeno ulje iz ove kategorije uručene su Draganu Vukčeviću, Sadu Peričiću, Fahrudinu Mujiću, “MBS company” i Vebiji Abazoviću. Žiri za odabir najljepšeg štanda je odlučio da prva nagrada pripadne Acu Markoloviću, druga Sadiji Dapčević, a treća Božu Šaltiću.
Ž. MILOVIĆ