Okrugli sto na temu „Kulturna baština - između teorije i prakse – crnogorsko i francusko iskustvo“ jedan je od programa kojim Ministarstvo kulture oobilježava ovogodišnje Dane evropske baštine. Okrugli sto organizovali su Ministarstvo kulture i Fondacija Petrović Njegoš, u saradnji sa Francuskim institutom u Crnoj Gori, školom „Šajo“ iz Pariza (Ecole de Chaillot de Paris), Upravom za zaštitu kulturnih dobara i NVO Expeditio iz Kotora.On je naglasio da je Francuska, pored Italije zemlja, koja je dugo radila na izradi i sporovođenju strategije zaštite baštine, a naročito zaštite arhitektonske baštine.
-Očuvanje baštine nije samo nostalgična aktivnost, već je to aktivnost vezana za ekonomiju i turizam.Crna gora danas imapotrebu da podigne standard svog turizma- kazao je princ Nikola, dodavši da baština nijesu samo crkve i palate,već da tu spada i pejzaž, i lijepe terase i slično.
Princ Nikola Petrović je najavio da će fondacija Petrović Njegoš i crnogorski stručnjaci iz ove oblasti u saradnji sa Benžaminom Moutom formirati ekspertski tim koji će se baviti rekonstrukcijom starih zdanja u Ulcinju.
Prema riječima generalne direktorice Direktorata za kulturnu baštinu ministarstva kulture lidije Ljesar cilj održavanja Okruglog stola je da da presjek šta je poslednjih godina na zaštiti baštine, a što je bilo sastavni dio reformi u ovoj oblasti.
Ona je podsjetila da Crna Gora već šestu godinu za redom obilježava „Dan evropske baštine“, podsjetivši na konkretna kulturna dobra, kojima se Ministarstvo bavilo tokom tog perioda.
-bavićemo se time šta su reforme donijele kao novi pristup sveukupnoj kulturnoj baštini, novim priostupom izradi konzervatorskih projekata primjeni konzervatorskih mjera, ulogom novih institucija u oblasti kulturne baštine- kazala je Ljesar podsjetivši da rasprava na temu „Kulturna baština-između teorije i prakse „ predstavlja prvi dio obilježavanja manifestacije „Dani evropske baštine“, dok će drugi dio biti organizovan u decembru i podrazumijevaće niz izložbi sa akcentom na Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2012. I 2013. Godinu, višegodišnji istraživački projekat „Putevi kontinuiteta“,“revalorizacija kulturnih dobara Crne Gore“.
U svom dvočasovnom obraćanju glavni arhitekta istorijskih spomenika u Francuskoj, i predavač u školi Šajo, Benžamin Muton, koji je istovremeno i potpredsjednik ICOMOS-a govorio je o dvovjekovnom francuskom iskustvu o tome kako sačuvati, restaurirati i valorizovati arhitektonsko nasljeđe.
Nakon uvodnih izlaganja uslijedio je stručni dio rasprave tokom koje su govorili brojni stručnjaci predstavniciu institucija koje se bave zaštitom kulturne baštine.
Večeras u 18 časova biće u zdanju francuskog poslanstva na Cetinju otvorena izložba arhitektonskog istraživanja zgrade francuskog poslanstva u bivšoj Kraljevini Crnoj Gori.Projekat je realizovan od strane NVO EXPEDITIO,a u okviru projekta „Ljubljanski proces –rehabilitacija našeg zajedničkog nasljeđa „,koji koordinira Radna grupa za kulturu i društvo za regionalnu saradnju, a lider implementacije u ime Crne Gore je Ministarstvo kulture.