Region

Atentat na Draškovića: Montgomeri i Simatović svjedoci odbrane

okvuk
N
ekadašnji američki ambasador u Beogradu Vilijem Montgomeri, kao i zamjenik šefa RDB Franko Simatović Frenki biće pozvani kao svjedoci na ponovljenom suđenju za pokušaj atentata na vođu SPO Vuka Draškovića u Budvi 2001. piše beogradski dnevnik Danas.

Atentat na Draškovića: Montgomeri i Simatović svjedoci odbrane
Portal AnalitikaIzvor

Ovo je u izjavi novinarima najavila advokatica Zora Dobričanin Nikodinović, koja zastupa optužene bivše rukovodioce beogradskog centra RDB - Milana Radonjića i Ratka Romića. Uz ogradu da je pripremno ročište juče pred Višim sudom u Beogradu održano iza zatvorenih vrata, te da o tome na može da govori, Nikodinovićeva je navela da ju je Drašković ponovo optužio da „brani zločin“.

- Da bi se izbjegao politički pritisak u ovom slučaju, zamolićemo da suđenju prisustvuju predstavnici Savjeta Evrope, ali i Rusije i posebno ćemo pozvati i ruske medije, rekla je Nikodinovićeva.

Montgomeri je pozvan, kako je to Nikodinovićeva navela u žalbi Apelacionom sudu, zato što je u memoarskoj knjizi „Kad ovacije utihnu“, govorio o susretima sa Draškovićem. Simatovića je pomenula jedna od svjedokinja na prethodnom suđenju, navevši da je u njegovoj kancelariji dobila nalog da putuje u Budvu, a on je zbog suđenja u Hagu dosad bio nedostupan pravosuđu Srbije.

Drašković, koji je kao oštećeni došao na pripremno ročište, napustio je sud nakon tri sata koliko je ono trajalo, bez izjava za medije. Početak glavnog pretresa zakazan je za 13. decembar, i tada će sva trojica okrivljenih - Radonjić, Romić i Stevan Basta - iznijeti svoju odbranu.

Ovo suđenje će biti audio snimano, a početak pripremnog ročišta kasnio je sat vremena, pošto snimanje nije bilo predviđeno. Advokatica Nikodinović je od sutkinje Tatjane Sretenović tražila snimanje zbog efikasnosti postupka, kako bi se uštedjelo vrijeme na diktiranju u zapisnik i zbog specifičnosti termina koji se upotrebljavaju. Tokom vremena koje je bilo potrebno juče u Palati pravde da se obezbijedi sudnica u kojoj je moguće snimanje, dve grupe - Drašković sa pravnim zastupnikom Vladimirom Gajićem i okrivljeni i njihovi advokati stajali su u neposrednoj blizini, leđima okrenuti jedni drugima.

Pošto je ročište bilo zatvoreno za javnost, nije poznato da li je postupajući tužilac Vojislav Šoškić ostao pri tome da se svjedočenje bivšeg šefa RDB Radomira Markovića pročita ili je sudu predloženo da se on ponovo sasluša. Marković je u prethodnom suđenju, na zahtjev tužbe, svedočio putem video-linka iz zatvora u Požarevcu.

Bivši načelnik Beogradskog centra DB Radonjić, kao i načelnici tog centra za unutrašnji i spoljni ekstremizam - Basta i Romić, optuženi su 2008, a presuda je donijeta u ljeto 2012. za pomaganje u pripremi atentata na Draškovića. Radonjić je osuđen na osam, a Basta i Romić na po sedam godina, ali je ovu presudu ukinuo Apelacioni sud u ljeto ove godine i naložio ponovno suđenje.

Sporni kontakti sa CIA

Okrivljeni se brane sa slobode, a terete se da su po nalogu Radonjića fotografisali kuću u kojoj je Drašković boravio u Budvi u dva navrata, i te fotografije predali pripadnicima JSO, pravosnažno osuđenim za pokušaj atentata. Okrivljeni tvrde da je kuća fotografisana zbog eventualne ugradnje prislušnih uređaja, jer je Drašković trebalo da se sastane sa tadašnjim glavnim operativcem CIA za Balkan Nikolasom Hilom. Kako su naveli, Draškovića su nadzirali zato što je dok je bio u Saveznoj vladi 1998-99 imao osjetljive informacije.

 

 

Portal Analitika