Politika

ĐUKANOVIĆ: Države Zapadnog Balkana treba da odustanu od kopiranja politika država blagostanja

lomislajd
P
remijeru Đukanoviću je večeras u Beču uručena nagrada Bečkog ekonomskog foruma, koja se dodjeljuje za doprinos ekonomskom razvoju na nacionalnom i regionalnom nivou.

ĐUKANOVIĆ: Države Zapadnog Balkana treba da odustanu od kopiranja politika država blagostanja
Portal AnalitikaIzvor

Države Zapadnog Balkana treba da odustanu od kopiranja politika država blagostanja. One nijesu države Evrope učinile razvijenima već su implementirane kao težnja da se već stvoreno bogastvo ravnomjernije raspodijeli, ocijenio je crnogorski premijer Milo Đukanović govoreći na desetom Bečkom ekonomskom forumu održanom u glavnom gradu Austrije .

- Sada, posebno u uslovima krize i negativnih demografskih trendova, visoki, destimulativni porezi, neodrživi penzijski i socijalni sistemi, rigidno tržište rada, preglomazna i birokratizovana administracija, poput teških okova ograničavaju konkurentnost i rast. Zato moramo biti hrabri i odlučni i sprovesti radikalne strukturne reforme koje će učiniti naše države privlačnijim mjestom za život, biznis i stvaranje, naveo je Đukanović.

Ipak, kako je dodao, pitanje infrastrukturne nerazvijenosti ostaje veliki i nerješiv problem za svaku pojedinačnu državu Zapadnog Balkana, pa i za Crnu Goru.

- Zato vjerujem da regionalna saobraćajna i energetska infrastruktura mora biti u fokusu evropske politike proširenja. Evropski fondovi moraju biti izdašniji i dostupniji, ne za neproduktivne investicije i potrošnju, ne za naduvavanje cijena na berzama, već za konkretne investicije u infrastrukturu koje će učiniti region bližim i povezanijim međusobno, ali i sa svjetskim i evropskim tržištem. Time i stabilnijim. Mir i stabilnost su preduslovi za razvoj. Za punu stabilnost Zapadnog Balkana moraju se efikasnije nalaziti rješenja koja se tiču evidentne nefunkcionalnosti Bosne i Hercegovine, uložiti dodatni napori i ohrabriti Makedonija i Grčka da pitanje imena rešavaju u skladu sa evropskom demokratskom praksom. Sa druge strane ohrabruje najnoviji i veliki napor uložen od stane Srbije i Kosova za koji vjerujem da otvara dobru perspektivu u njihovim međusobnim odnosima, ali je i ohrabrenje za jačanje stabilanosti na Zapadom Balkanu. Vjerujemo da ce i primjeri Turske i Albanije dodatno osnažiti i dopuniti evropsku komponentu nasih politika. Ulazak Hrvatske u EU predstavlja nesumnjivo istorijski korak i služi kao podsticaj ostalima, kazao je Đukanović.

Kako je dodao na izmaku smo još jedne teške godine.

- Ekonomski rast je na globalnom nivou bio relativno nizak, oko 3%. Ako se ne računaju godine izbijanja ekonomske krize (2008. i 2009.), onda je prošlogodišnji i ovogodišnji rast, na globalnom nivou, najniži u posljednjih deset godina. Problemi u eurozoni koja se bori sa nekonsolidovanim javnim finansijama i ranjivim bankarskim sektorom, kao i visokom nezaposlenošću, negativno su uticali na globalni rast. Anemični ekonomski rast euro zone posebno negativno utiče na ekonomije država Zapadnog Balkana, koje su blisko povezane kroz trgovinske i investicione tokove.Kao odgovor na krizu, EU je u poslednje tri godine sprovela set mjera jačanja finansijske, fiskalne i ekonomske koordinacije, discipline i solidarnosti kroz Evropski semester. S druge strane, pred Evropskom unijom i dalje je izazov njene unutrašnje reforme i izgradnja arhitekture nove ekonomske, finansijske i političke integracije, kojoj će pravna, ali i institucionalna organizacija EU u značajnoj mjesri biti izmijenjena. Sa time je povezano pitanje budućeg proširenja Unije i odnosa prema našem regionu.Brzi ekonomski rast država Zapadnog Balkana, u trajanju dužem od jedne decenije, brutalno je prekinut ekonomskom krizom. Nakon inicijalnog šoka početkom devedesetih, proces tranzicije ka tržišnoj ekonomiji donio je snažan ekonomski rast u većini država Zapadnog Balkana. U periodu između 1994. i 2008. godine prosječna stopa rasta bila je preko 4%, odnosno preko 5% u posljednjim godinama ovog razdoblja. Implementacija politika otvorene tržišno orjentisane ekonomije donijela je Crnoj Gori ubrzani rast, koji je u godinama neposredno i nakon obnove nezavisnosti u prosjeku iznosio iznad 8%. Dinamičan ekonomski rast je, za Crnu Goru i gotovo sve države Zapadnog Balkana, donio značajno povećanje životnog standarda i smanjenje nezaposlenosti, zaključio je Đukanović.

 

Portal Analitika