„CDT smatra da, ukoliko se Radna grupa odluči da Skupštini predloži samo tehničke izmjene Zakona, to neće doprinijeti cilju formiranja ove Radne grupe – izgrađivanju povjerenja u izborni proces. Takav pristup znači neopravdano skrivanje i odlaganje rješavanja problema koji opterećuju crnogorske izbore“, stoji u pismu koje potpisuje izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica.
Iz Centra podsjećaju „da je i samo formiranje ove Radne grupe posljedica dugogodišnjih problema vezanih za finansiranje partija i zloupotrebu javnih resursa u izbornim kampanjama, koji su kulminirali prošlogodišnjom aferom „Snimak““.
„Stoga smatramo da je detaljna analiza i rasprava o unapređenju propisa iz oblasti finansiranja partija i kampanja neopravdano i neobjašnjivo zapostavljena u prethodnom višemjesečnom radu Radne grupe. Radna grupa je potrošila previše vremena na tehničke aspekte izbornog procesa, a neke od suštinskih stvari, poput finansiranja kampanja su tretirane površno i na brzinu“, navodi Koprivica u svom otvorenom pismu.
CDT je, kako stoji u pismu, kroz monitoring koji kontinuirano sprovode od 2009. godine, identifikovao dva ključna problema u vezi sa Zakonom o finansiranju političkih partija. „Prvi je nepostojanje adekvatnog kontrolnog mehanizma, zbog kojeg neke inače dobre odredbe ovog Zakona nikad nijesu primijenjene u praksi. Drugi problem je neadekvatna kaznena politika, koja dovodi do toga da se kršenje ovog zakona u stvari isplati. Oba problema su prepoznata od strane Evropske komisije i GRECO“, objašnjava direktor CDT-a.
Dragan Koprivica smatra da je rješenje za prvi problem formiranje politički nepristrasne, finansijski nezavisne i profesionalne Državne izborne komisije (DIK), kojoj bi bila data odgovarajuća rješenja da vrši kvalitetan nadzor u ovoj oblasti, te da rješenja do kojih se došlo u pogledu sastava i ovlašćenja DIK-a ni približno ne odgovaraju ovom izazovu. Rješenje drugog problema, iz CDT-a vide u proširenju spektra sankcija u skladu sa preporukama GRECO-a, uz uvođenje administrativnih sankcija, ali i krivične odgovornosti za najozbiljnije povrede Zakona.
„Pored ova dva najvažnija problema, postojeći Zakon ne pokriva sve subjekte i situacije, ne reguliše dovoljno dobro izvore finansiranja, naročito nenovčane donacije, pozajmice i zaduživanje partija, i ne garantuje transparentnost u izvještavanju političkih subjekata“, mišljenje je direktora CDT-a.
Direktor Centra za demokratsku tranziciju smatra da je Zakon o finansiranju političkih partija jedan od najvažnijih antikorupcijskih zakona, te da je i zainteresovanost za njegove izmjene je iskazala i Vlada Crne Gore u antikorupcijskim akcionim planovima. „U prethodnom periodu, korisne predloge za izmjene Zakona dali su i Ministarstvo finansija i naročito Državna revizorska institucija (DRI), koja je u procesu revizije izvještaja partija ukazala na brojne praktične probleme i predložila rješenja. Osim toga, važno je i upoznati se i sa pravnim i procesnim preprekama na koje ukazuju predstavnici organa za prekršaje, zbog kojih povrede ovog Zakona nije bilo moguće procesuirati“, stoji u otvorenom pismu.
Iz CDT-a navode da je potrebno uložiti dodatni napor, i uključiti sve one koji mogu doprinijeti da se dođe do novog zakonskog teksta koji će donijeti i suštinska unapređenja u praksi, ali da u suprotnom – „možemo očekivati neke nove afere, i dalje urušavanje povjerenja u izbore“.
Preporuke CDT-a koje su dostavljene članovima i članicama Radne grupe rađene su u odnosu na Radnu verziju Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja koju je Radnoj grupi dostavilo Ministarstvo finansija.
„Niti smatramo da je predlog ministarstva savršen, niti mislimo da su preporuke CDT-a dovoljne za ekspresno rješavanje svih problematičnih pitanja, jer su problemi kompleksni i treba ih sagledati iz više različitih perspektiva. Naprotiv, na ovaj način vas pozivamo da razmislite o modalitetu kroz koji bi se pripremio i Skupštini predložio dobar, sveobuhvatan i primjenjiv Zakon, radije nego neko polovično rješenje“, objašnjava Dragan Koprivica u otvorenom pismu.
U zaključku pisma Koprivica navodi da ukoliko se članovi Radne grupe odluče za ozbiljan napor da dođe do suštinskih promjena i unapređena zakonodavnog okvira za finansiranje partija i kampanja, u CDT-u će imati posvećenog partnera.
„Sa druge strane, CDT ne može davati legitimitet kozmetičkim promjenama zakonodavstva, jer smo sigurni da to nije u interesu građana Crne Gore, niti u cilju demokratizacije crnogorskih izbora“, zaključuje izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju.