U zemljama EU ima 23 miliona malih i srednjih preduzeća. Predsjednik Privredne Komore Velimir Mijušković kaže da je to okosnica privrede jer je u tim preduzećima od 2009. otvoreno oko 80 odsto radnih mjesta.
“Imajući u vidu te trendove, očekujem da će slična situacija u narednom periodu biti slična situacija i u Jugositočnoj Evropi. Tako se nadam da će mala i srednja preduzeća pokrenuti razvoj”, kazao je Mijušković.
Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović kaže da je monitoring koji oni sprovode ključan, jer će pokazati šta je urađeno, a šta treba da tek da se uradi. Zapošljavanje je krucijalni problem, pa budućnost ekonomije i on vidi u privatnom biznisu.
-Što se tiče državnih uprava i Vlada, kod njih nije potrebno da se povećava broj zaposlenih, već treba da se smanji. Međutim, privatni biznisi imaju prava da otvaraju nova mjesta i zapošljavaju nove ljude- istakao je Svilanović.
Ministar za informacijono društvo Vujica Lazović kaže da je savremena tehnologija neophodna karika u ekonomskom napretku.
-Razvoj informacionog društva predstavlja i osnov za brži razvoj regiona i jugoistočne Evrope. Da ukažem na nužnost sveukupnog sagledavanja našeg dosadašnjeg ekonomskog pristupa jer je informaciona tehnologija poljuljala temelje na kojima se klasična ekonomija zasnivala- naveo je Lazović.
Potpredsjednik Privredne Komore Ivan Saveljić podsjeća i da je Privredna Komora važan faktor u pristupu Evropskoj Uniji, baš zbog Strategije 2020. kojoj će sve zemlje EU morati da teže.
-Ti ciljevi su povećanje PBD-a po glavi stanovnika, povećanje trgovinskog prometa za 140 odsto i povećanje priliva direktnih stranih investicija na 160 posto- podsjetio je Saveljić.
Domaćin skupa Privredna komora Crne Gore obilježava 85 godina od osnivanja i 10 godina od kada je postala punopravni član Asocijacije balkanskih komora.
(Izvor:antenam.net)