Svijet

Najsrećnije i najtužnije zemlje svijeta

3110-zemlje
D
a li se osjećate i živite bolje nego prije pet godina? A kako vam se čini ostatak svijeta? U cijelom svijetu vide se znaci nestabilnosti, destrukcije, beznađa, piše magazin „Forbes“. U Siriji bukti građanski rat, Libija je u haosu, a Egipat još ne može da se „sabere“ od vojnog udara.

Najsrećnije i najtužnije zemlje svijeta
Portal AnalitikaIzvor

Pa ipak, uprkos mračnim događajima u posljednjh pet godina, londonski Legatum institut primjećuje da su ljudi širom svijeta, zapravo, zadovoljniji životom.

Legatum već pet godina pokušava da napravi takozvani indeks prosperiteta 142 zemlje svijeta, koje pokrivaju 96 odsto svjetske populacije i 99 svjetskog bruto proizvoda.

Najsrećnije zemlje tradicionalno su Norveška, Švedska, Kanada i Novi Zeland, dok su najmanje prosperitetne Čad, Kongo, Centralnoafrička Republika, Avganistan i Jemen.

Ima i nekih primjetnih razlika u ocjenama ove godine. SAD koje su dospjele na 11. mjesto, pale su sa liste 20 ekonomski najmoćnijih, a prestigli su ih Novi Zeland i Južna Koreja.

Legatum je ocjenjivao ličnu slobodu pojedinca, zdravstvo, ekonomiju, socijalni kapital, edukaciju, bezbjednost i sigurnost, kao i vlade u zemljama.

Kada je riječ o zemljama bivše Jugoslavije i njihovom plasmanu na mapi prosperiteta, najbolje je ocijenjena Slovenija (24. mjesto na svijetu), dok je Hrvatska zauzela 54. poziciju, Crna Gora 71, Srbija 76, Makedonija 79, a Bosna i Hercegovina 97.

Norveška je ubjedljivo na prvom mjestu svake od posljednjih pet godina. Analitičari ocjenjuju da je za to zaslužna činjenica da je populacija (četiri miliona) ekonomski obezbijeđena zahvaljujući nalazištima nafte i gasa, ali i egalitarističkim sistemom i homogenosti stanovništva.

Međutim, u zemljama u kojima u istoriji nema ni tragova društvene kohezije, prirodni resursi mogu biti prokletstvo. Nigerija, Sijera Leone i Zimbabve spadaju u tu grupu i u njima resursima pristupaju samo izuzetno bogati.

S druge strane, zemlje Bliskog istoka koje su prebogate naftom nisu naročito dobro plasirane na „listi sreće“.

To je zato što je indeks sloboda pojedinca veoma nizak, a poštovanje prava žena na još nižem nivou.

Izvor: b92.net

Portal Analitika