Svijet

File – Linkevičius: Zapadni Balkan I Turska –Nove prilike za proširenje EU

26ez
Z
ajednički članak Ministra spoljnih poslova Litvanije i Komesara Evropske unije za proširenje.

Prije nekoliko mjeseci Evropska unija se ponovo proširila. Hrvatska je postala njena 28. članica. Ovo novo proširenje još jednom je pokazalo da projekat Evropske unije ne prestaje, niti se usporava. Ono takođe naglašava kredibilitet politike proširenja kojom je predviđeno da se zemlje primaju nakon što ispune sve neophodne kriterijume. Agenda litvanskog predsjedništva u ovom semestru, pravi je dokaz odlučnosti da se nastavi sa ovakvom politikom.

File – Linkevičius: Zapadni Balkan I Turska –Nove prilike za proširenje EU
Portal AnalitikaIzvor

Uprkos različitim dinamikama u zemljama proširenja, mogli smo uočiti veoma pozitivne pomake. Istorijski sporazum između Srbije i Kosova od ključne je važnosti jer doprinosi sveukupnoj stabilnosti regiona i obezbjeđuje i Srbiji i Kosovu nastavak evropskog puta. Pored toga, ovo je vjerovatno najupečatljiviji nedavni primjer transformativne moći koju ima proces pridruživanja Evropskoj uniji i jasan znak da se čak i najteže odluke mogu donijeti ukoliko postoji jaka motivacija i politička volja. Nakon inovativnog sporazuma o normalizaciji odnosa, obje strane se sada redovno sastaju pod okriljem Evropske unije kako bi riješile otvorena praktična pitanja za dobrobit svojih građana. Evropska unija je u septembru započela proces skrininga dva veoma važna poglavlja sa Srbijom i sprema se da 28. oktobra pokrene pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom. Međutim, nedavni napad na osoblje EULEX-a na Kosovu, za čije počinitelje očekujemo da što prije budu izvedeni pred lice pravde takođe pokazuje nužnost angažovanja Evropske unije.

Pregovarački proces sa Crnom Gorom dobio je novi zamah, i dva važna pregovaračka poglavlja u procesu pridruživanja mogu biti otvorena u narednim mjesecima. Mi takođe ulažemo napore da se pregovori o pridruživanju sa Turskom vrate na pravi kolosjek. Albanija je obezbijedila mnogo naprednije demokratsko sprovođenje nedavnih izbora i mirnu tranziciju vlasti, čime je povećala šanse za dobijanje statusa kandidata. U cilju održavanja zamaha reformi, nastavili smo dijalog na visokom nivou sa bivšom Jugoslovenskom Republikom Makedonijom i Bosnom i Hercegovinom.

Naravno, pridruživanje Evropskoj uniji se ne odvija u vakumu. U trenutnoj ekonomskoj klimi, građani zemalja članica i zemalja koje teže pridruženju, sve su više zabrinuti zbog uticaja tekućeg proširenja. I samo upravljanje procesom proširenja oslikava ove probleme. Pregovarački proces zasniva se na strogoj uslovljenosti, gdje svaki naredni korak zavisi od opipljivog napretka postignutog na terenu. Tu se ne radi o precrtavanju obaveza sa spiska, već o postizanju mjerčjivih rezultata u oblasti osnovnih prava i sloboda, vladavine prava, dobrog upravljanja i demokratije. Jačanje vladavine prava, poboljšavanje kapaciteta za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, napredak u primjeni ljudskih prava i demokratskih standarda i sloboda donose direktnu korist građanima širom Evrope.

Proširenje je uspješna priča Evropske unije, koja se takođe ogleda u nedavnoj Nobelovoj nagradi za mir. Međutim, ako želimo da budemo i ozbiljni i realni, ne bi trebalo da padnemo u iskušenje da predstavimo suviše bajkovitu sliku. Primjeri koje smo naveli pokazuju da je napredak moguć gdje god postoji politička volja da se fokusira na reforme i gdje se program Evropske unije smatra nacionalnim prioritetom. Mi smo svjesni činjenice da reforme ne napreduju željenom brzinom svuda u regionu i u svim oblastima. Potrebno je mnogo više toga odraditi, ali ovo ne bi trebalo da obeshrabi proces proširenja Evropske unije, koji ima veliku transformativnu moć. U ovom slučaju prijetnju ne predstavlja samo proširenje već zamor od reformi.

Mogućnosti da se odlučno krene naprijed na putu ka evropskim integracijama jasno su vidljive i jednako otvorene svim zemljama koje tome teže. Na ovim zemljama je da pretoče ove mogućnosti u realnost za dobrobit svojih građana, kao što je to učinila Hrvatska. Mi ćemo nastaviti da im pružamo podršku na njihovom putu, znajući da se ovo tiče i našeg zajedničkog uspjeha koliko i kredibiliteta proširenja kao jedne od glavnih politika Evropske unije.

Štefan Füle, Komesar EU za proširenje i evropsku politiku susjedstva

Linas Linkevičius, Ministar spoljnih poslova Litvanije

Izvor:Pobjeda.me

Portal Analitika