Ne samo da djeca koja odrastaju s kućnim ljubimcima imaju manji rizik od alergija i astme, nego se mnoga na taj način uče odgovornosti i saosjećanju, kažu stručnjaci. Za razliku od roditelja, kućni ljubimci nikada nisu kritični i ne zapovijedaju. Oni uvijek vole i njihova prisutnost kod kuće pomaže djeci u osjećaju sigurnosti, piše stranica womansday.com.
Vjeruje se da psi mogu pomoći djeci u olakšavanju anksioznosti zbog razdvajanja od roditelja, a brojna su istraživanja pokazala da kućni ljubimci mogu pomoći i umiriti hiperaktivnu ili agresivnu djecu. Međutim upozoravaju da i dijete i ljubimac treba da budu osposobljeni da se ponašaju primjereno jedno prema drugom.
Djeca i odrasli podjednako mogu imati koristi od igranja s kućnim ljubimcima, pravim izvorima opuštanja i stimulacije za mozak i tijelo.
Kućni ljubimci mogu biti naročito korisni za djecu s autizmom ili teškoćama u učenju. Djaca sa autizmom se često oslanjaju na neverbalne signale u komunikaciji, baš kao što to rade kućni ljubimci, stoga kontakt s mačkom ili psom može pomoći djetetu sa autizmom u interakciji s ljudima. Za djecu s teškoćama u učenju kućni ljubimci mogu biti odličan lijek protiv stresa i frustracija.
Druženje je takođe važna stvar koju dijete dobija odrastajući s psom jer je ljubimac prijatelj koji je uvijek veran i bezuslovno voli. On pruža utjehu i prijateljstvo na dubokom nivou, a većina djece osjeća posebnu i trajnu povezanost sa svojim ljubimcem. Djeca uče o važnosti rada i odgovornosti, a ujedno pas okuplja porodicu i tjera je na grupne aktivnosti.
Međutim, važno je da psić i dijete (ili djeca) budu prilagođeni jedno drugome.
Tekst: tportal.hr; foto: consciouslifenews.com