Društvo

MSS: Nedopustivo objavljivanje anonimnih pisama i osuda govora mržnje

2210mss
M
edijski savjet za samoregulaciju (MSS) predstavljajući današnji VIII izvještaj koji obuhvata monitoring medija za period od 15. jula do 1. oktobra, oštro je osudio objavljivanje anonimnih pisama u Vijestima i Danu u tekstovima povodom afere „Brajušković“.

MSS: Nedopustivo objavljivanje anonimnih pisama i osuda govora mržnje
Portal AnalitikaIzvor

Kordinator Medijskog savjeta za samoregulaciju, Ranko Vujović je u obraćanju medijima istakao da je pomenuti period u velikoj mjeri obilježila afera „Brajušković“ ili „crne trojke“, koja je punila stupce štampe u drugoj polovini avgusta i početkom septembra.

- U ovom periodu je MSS dobio žalbu i od NVO Akcija za ljudska prava koja se odnosila na neobjavljivanje reagovanja ove NVO u dnevnom listu Pobjeda - kazao je Vujović.

On je pojasnio da je Akcija za ljudska prava poslala Pobjedi 10.09.2013. reagovanje na pismo profesora dr Stevana Lilića, predsjednika Upravnog odbora Instituta za javnu politiku, koje je istog dana objavljeno u pomenutom dnevnom listu.

U pismu profesora Lilića se, između ostalog, tvrdi, da „ovaj medij (misli se na dnevni list Vijesti,) u saradnji sa nekoliko NVO (Akcija za ljudska prava i Centar za građansko obrazovanje) vodi hajku protiv Instituta za javnu politiku, a koja se odnosi na njihov neuspjeli pokušaj opstrukcije i eliminacije bilo kog vida konkurencije kada je u pitanju obezbjeđivanje finansiranja njihovih aktivnosti.”

Prethodno je takođe, stoji dalje u žalbi Akcije za ljudska prava, u dnevnom listu „Pobjeda“, 7.9.2013, objavljeno reagovanje gospodina Lilića (pod naslovom: „Lilić – Biznis grupu Vijesti - NVO sektor, boli pojava Instituta“) u kome se tvrdi da postoji dominacija „biznis grupe Vijesti - NVO sektor”, koja „ogromne donacije i novac dobija doslovno za bilo koji projekat, sve dok on ispunjava komponentu ‘demokratske opozicije Vladi'”.

“Kako je na osnovu Lilićevog saopštenja objavljenog 10.9.2013. postalo očigledno da se i ove njegove ranije tvrdnje odnose na NVO Akcija za ljudska prava, uputila sam argumentovano reagovanje na obje njegove izjave dnevnom listu „Pobjeda“ stoji u žalbi koju je potpisala Tea Gorjanc Prelević izvršna direktorica Akcije za ljudska prava.

Pobjeda nikada nije objavila reagovanje koje joj je upućeno 10.09.2013.

Dvije nedjelje kasnije, 24.9.2013, objavljeno je reagovanje profesora Lilića na reagovanje Akcije za prava od 10.9.2013, koje ”Pobjeda” nikada nije objavila.

MSS je detaljno pregledao sve tekstove objavljene u Pobjedi i konstatovao da je ova novina u izdanju od 24.09.2013 zaista objavila odgovor profesora Lilića na reagovanje Akcije za ljudska prava koje Pobjeda nikada nije objavila, kazao je Vujović.

MSS je u međuvremenu tražio stav Pobjede povodom pomenute žalbe, ali do danas nije dobio odgovor.

Medijski savjet za samoregulaciju smatra da je neobjavljivanjem reagovanja Akcije za ljudska prava prekršeno načelo 4 Kodeksa novinara, koje propisuje obavezu novinara da dopuni nepotpunu i ispravi netačnu informaciju, pogotovo onu koja može naškoditi, pridržavajući se, pri tom, pravila da ispravka mora biti istaknuta na odgovarajući način. MSS takođe podsjeća da je pravo na objavljivanje ispravke i odgovora obaveza i po Ustavu Crne Gore, kao i po Zakonu o medijima.

Medijski Savjet za samoregulaciju smatra da je ovo kršenje Kodeksa utoliko veće, jer je poslije dvije nedjelje objavljen odgovor profesora Lilića na reagovanje Akcije za ljudska prava koje nikada nije objavljeno.

2210mss1

Osuda objavljivanja anonimnih pisama u Vijestima i Danu: Članica MSS-a Gordana Borović je akcentovala da su se od druge polovine avgusta crnogorski mediji intenzivno bavili aferom „Brajušković“ ili „crne trojke“.

- Svi dnevni listovi kao i ostali crnogrski mediji, pratili su u većoj ili manjoj mjeri ovu aferu i bavili se navodima koje je iznio Brajuško Brajušković bivši pripadnik SAJ-a i bivši službenik ZIKS-a o navodnom postojanju policijskih crnih trojki koje su prebijale nepodobne novinare i opozicione aktiviste, a da su iza njihovih aktivnosti i izbora žrtava stajali direktor zatvora u Spužu Miljan Perović i bivši direktor policije Veselin Veljović. Dnevni listovi Vijesti i Dan, kontinuirano su danima objavljivali tekstove kojima su podgrijavane Brajuškovićeve tvrdnje o postojanju organizovane grupe policajaca zadužene za prebijanje nepodobnih političara i novinara. U oba lista objavljene su izjave jednog broja crnogorskoj javnosti poznatih ili potpuno nepoznatih osoba koje su ovim povodom izašle po prvi put sa tvrdanjama da su svojevremeno bile žrtve pomenutih „crnih trojki“. Ne zalazeći u istinistost ovih navoda MSS konstatuje u nekim segmentima i u nekim tekstovima, kršenje kodeksa novinara - kazala je Borović i dodala:

Vijesti su na naslovnoj strani izdanja od 29.avgusta 2013. godine objavile tekst sa nadnaslovom „AFERA Crne Trojke: Miodrag Jovanović dostavio Vijestima anonimno pismo njegovom bratu Dušku sa imenima ljudi koji su navodno pretukli pokojnog urednika Dana 2000.“ Naslov je „Đurović, Lazović i Kalezić udarna trojka batinaškog voda“.

MSS konstatuje da kvalifikacija „navodno“ iz nadnaslova ne ide uz eksplicitnu tvrdnju iz naslova. MSS smatra da je ovakvim naslovom prekršen član 3 Kodeksa koji kaže:

„Za novinara su činjenice neprikosnovene, a njegova obaveza je da ih stavlja u pravilan kontekst i onemogući njihovu zloupotrebu, bilo da se radi o tekstu, slici ili tonu. Glasine i pretpostavke moraju se nedvosmisleno naznačiti kao takve. Obaveza je da vijest i komentar budu jasno razdvojeni.“

Uz to, uz tekst je objavljen i faksimil tog anonimnog pisma u kojem se imenuju osobe kao „batinaši“.

Medijski savjet za samoregulaciju smatra neprofesionalnim objavljivanje anonimnog pisma i tretiranje istog kao dokazni materijal za tvrdnje u tekstu, tim prije što su osobe optužene za teško djelo, navodeći pri tom njihovo puno ime i prezime. MSS smatra da je ovdje prekršen član 6 Kodeksa koji kaže:

„Za prikupljanje informacija u bilo kom obliku, novinar koristi profesionalno časne i pravno dozvoljene metode. Odstupanje od ovog pravila dopušteno je jedino u slučajevima kada te metode nijesu dovoljne, a informacija do koje treba doći izuzetno je važna za javnost.“

Medijski savjet za samoregulaciju smatra da objavljivanje anonimnog pisma ne predstavlja ni časnu niti pravno dozvoljenu metodu.

Uz to, demanti Đurovića, Lazovića i Kalezića, koji se pominju u anonimnom pismu objavljen je u malom boksu, uz naslov „SAJOVCI odbili tvrdnje iz pisma“, tako da se ne vidi jasno da je riječ o demantiju, čime je prekršeno još jedno pravilo u Kodeksu, koje se tiče demantija, a koje je precizirano članom 4:

„Obaveza novinara je da dopuni nepotpunu i ispravi netačnu informaciju, pogotovo onu koja može naškoditi, pridržavajući se, pri tom, pravila da ispravka mora biti istaknuta na odgovarajući način.“

Na naslovnoj i na strani 7 Dana u izdanju od 31. avgusta tekuće godine, list je objavio tekst sa nadnaslovom: „Advokat Jumediamonta Nebojša Asanović dostavio tužilaštvu i policiji dokaze o prebijanju Duška Jovanovića koji su stigli od redakcije“ i naslovom: “Nova imena na spisku batinaša“.

Pomenuti dokaz je anonimno pismo koje je, kako piše list, prethodnog dana stiglo u redakciju, a u kojem se tvrdi da su izvjesni Koča Kovačević i Milivoje Dragićević „takođe učestvovali u prebijanju Jovanovića“.

U tekstu se kaže da Osnovno državno tužilaštvo i Uprava policije provjeravaju tvrdnje iz anonimnig pisma u kojem se navode dva imena pripadnika SAJ-a koji su navodno učestvovali u prebijanju Duška Jovanovića, a koje im je redakcija Dana dostavila na uvid.

Sam list navodi da je anonimno pismo „bez bilo kakvog ličnog podatka koji bi se odnosio na pošiljaoca i autora navedenih informacija.“

U advokatovoj prijavi čiji se tekst jasno vidi, navodi se. „Da li se u predmetnom slučaju radi o istinitoj informaciji, lažnim prijavama ili lažnim informacijama, podmetnutoj prijavi, a nepoznatim namjerama da se skrene pažnja sa nekog pravog traga ili slično, nama nije poznato i ne može nam biti poznato“.

MSS smatra da je ovdje prekršena smjernica za načelo 1 Kodeksa, koja kaže, kao opšti standard:

Novinari moraju da njeguju najviše profesionalne i etičke standarde. Oni moraju da preduzmu sve razložne korake kako bi bili sigurni da objavljuju isključivo tačne informacije, i da su njihovi komentari čestiti. Novinari nikada ne smiju da objave informaciju za koju znaju da je lažna ili zlonamjerna i neosnovanu optužbu na račun drugih, koja ima za cilj da ugrozi njihovu reputaciju. Pravo je novinara da odbije zadatak koji je u suprotnosti sa etičkim kodeksom.

Medijski savjet za samoregulaciju, takođe, još jednom oštro osuđuje objavljivanje anonimnih pisama u kojima se diskredituju određene osobe, i poziva na poštovanje Kodeksa, uz napomenu da su ovdje prekršena ista načela kao i u prethodnom slučaju objavljivanja anonimnog pisma.

Riječ je o prekršaju člana 6 Kodeksa: Za prikupljanje informacija u bilo kom obliku, novinar koristi profesionalno časne i pravno dozvoljene metode. Odstupanje od ovog pravila dopušteno je jedino u slučajevima kada te metode nijesu dovoljne, a informacija do koje treba doći izuzetno je važna za javnost.

Narednog dana, 1. septembra, Dan je objavio reagovanje pomenute dvije osobe označene u anonimnom pismu: „Nadležni će uvrditi da nijesmo batinaši“, koje je objavljeno u dno 7, strane, a ne na istom mjestu gdje je objavljen tekst na koji se reaguje.

Medijski savjet za samoregulaciju konstatuje da je tako prekršen član 4 Kodeksa koje kaže: „Obaveza novinara je da dopuni nepotpunu i ispravi netačnu informaciju, pogotovo onu koja može naškoditi, pridržavajući se, pri tom, pravila da ispravka mora biti istaknuta na odgovarajući način.“

2210mss2

Evidentiran govor mržnje u tekstovima UPIS-a objavljenim u Pobjedi: Kada je u pitanju pisanje dnevnog lista Pobjeda Borović je istakla da je evidentiran govor mržnje i uvrede u objavljenim tekstovima UPIS-a.

MSS ovom prilikom izdvaja dva dovoljno ilustrativna primjera: Uz tekst od 30. avgusta koji nosi naslov „Zahtjev u pet tačaka za ostvarivanje vladavine prava“ objavljen je boks, koji je nazvan „Fusnota“, a koja vrvi od uvreada: “Dok UPIS ispisuje tačke vladavine prava,

Družina MIŠKA KVRŽICE drži vekele i piše kolumne o svojoj lopovskoj časti u stupcima najvećeg beščašća koje je pogodilo Crnu Goru. Penetriranje njihovog uma obavlja i žestoki momak za gume zvani DŽO GUMAR. Drži moralizatorske lekcije uzvišenog morala iz oblasti krađe guma. Kad dođe vrijeme da suspendovani policajac piše pravne i demokratske kolumne, to je prvi znak gumarske lustracije i svetogrđa. Lupeta, truća i bruća da bi postao malo moralno vertikalan, pa makar u vis iznikao u metar i ćevap. Nepovezano brblja o nečemu što nema veze sa istinom. Veseljko, Veselnik, po koterijskom principu, vrca sa tri lica i bez potjernica.

GUMAR GULE, što je gulio gume, sad guli pravdu. Nije mogla „mlada nada“ MANS-a kao đače da odoli slušati VELIKOG UČU MIŠKA MUĆKU. Načuljio nemale crvendaćke uši, pa samo klimoglavi, živi zdravo i ne puši - javno. Klimoglavi čista priguzica što se ne može ni pravom poltrončinom nazvati. Ali sudba mu dade moralno horizontalnu i tržišnu isplativost. Taj medijsko-civilni kupleraj nema drugog Boga do LIČNOG INTERESA. Niti se krste, niti se mole, nitiklanjaju ove čiste profesio-analne patri(j)ote, i vazdan drkokrate, uvijek agilni i na braniku otadžbine kad je najteže - kad zašušti novac. Zato je red da tim zluradenicima konačno zašušte OPTUŽNICE . Za Žestoke momke žestoka optužnica, zbog žestokih lopovluka. Dakle, red je došao i red iska da račune položi ta sramna KOTERIJA - kao skup lica prisno povezanih koji se bave spletkama, čineći jednu zatvorenu cjelinu, kao klika, kamarila, klan, banda podlaca, propalica, gadova, gamadi, talog, klatež, baraberija, lacmanija, škvadra, fajta, bagaža, fukara, poganija i žgadija.

Iako je ispod ovog teksta stavljena napomena da je ovo vokabular onih koje nazivaju svim ovim menima, MSS smatra da je u pitanju krajnje neprmjeren jezik.

Pobjeda je 17. septembra objavila tekst „Prst na čelo“, u kojem stoji: „Oni napadaju i pokušavaju da zatru svakog ko se nađe ili ispriječi na putu prizemnih ciljeva ovog na kriminalu organizovanog medijsko-civilnog monstrum sistema, sastavljenog od šljama, hulja, ološi, nesoja, i ostalog medijskog i civilnog otpada.

Medijski savjet za samoregulaciju napominje da je ovo samo dio objavljenih UPIS-ovih tekstova u Pobjedi, koji vrve od uvreda i krajnje neprimjerenog rječnika, te poziva uredništvo lista da prekine praksu objavljivanja plaćenih tekstova u kojima se nekontrolisano vrijeđaju i etiketiraju osobe.

Medijski savjet za samoregulaciju smatra objavljivanje ovakvih sadržaja nedopustivim, zbog krajnje vulgarnog rječnika, koji spušta nivo javne komunikacije na uličarski nivo i nikako nije u skladu sa profilom ozbiljnog političkog glasila, koje, uz to, finansira država.

MSS i u ovom slučaju podsjeća na smjernicu za načelo 5 u kojoj stoji: „Mediji ne smiju da objavljuju materijal koji je namijenjen širenju neprijateljstva ili mržnje prema osobama zbog njihove rase, etničkog porijekla, nacionalnosti, pola, fizičkih nedostataka, vjere ili političke pripadnosti. Isto važi i ako postoji velika vjerovatnoća da će objavljivanje nekog materijala izazvati prethodno navedeno neprijateljstvo i mržnju“.

Rad onlajn portala profesionalan: Član MSS-a Miodrag Bubreško je naveo da kada je riječ o onlajn portalima, tokom perioda koji tretira izvještaj MSS-a može se konstatovati još profesionalniji rad i odnos posmatranih onlajn medija u odnosu na šprethodne izvještaje MSS-a.

- MSS zapaža da se i na portalu Vijesti koji je do sad prednjačio objavljujući sporne komentare, znatno vise vodilo računa o tome da takvog jezika bude manje nego ranije. Taj portal je objavio značajno i uočljivo manje takvih komentara i sa više pažnje se vodilo računa o tome i uocljivo je da su administratori portala uglavnom pravovremeno brisali nedolične komentare. Ipak, i u ovom izvještaju, zabilježili smo zloupotrebe slobode izražavanja: vrijeđanje ličnosti uz upotrebu i uličarskog žargona i psovki, neprimjerene kvalifikacije, neprovjerene informacije...... Zabilježeno je i vrijeđanje na nacionalnoj osnovi, homofobični komentari i komentari koji sadrže elemente govora mržnje, poziva na nasilje, imaju i elemente fašizma i sl.. - kazao je Bubreško.

Medijski savjet za samoregulaciju je konstatovao da su uredništva portala Cafe Del montenegro i Analitika i u ovom periodu veoma ažurno vodili računa o sadržaju i administriranju komentara čitalaca koje objavljuju tako da nijesu zapaženi komentari koji sadrže uvrede ili neprilične sadržaje govora mržnje...

MSS ponovo preporučuje da se pažljivije administriraju komentari čitalaca kako bi zloupotreba „anonimnih“ i komentatora sa nadimcima bila svedena na najmanju moguću mjeru.

Portal Analitika