Pruit je posebno optužio administraciju američkog predsjednika Baraka Obame da je „prisvojila izvore informacija, što nije uradila ni jedna prethodna vlada“, poređujući neke postupke s praksom autoritarnih režima.
- Treba biti oprezan s vladom koja previše voli tajne. Takva vlada prisiljava građane da biraju između slobode informisanja i nacionalne sigurnosti, a to je lažna dilema – istakao je on na skupu u Denveru, na kome se okupilo oko 300 urednika i članova menadžemnta novinskih kuća.
Predsjednik AP-a je rekao da prisluškivanje telefona novinara njegove agencije, koje je sprovelo američko ministarstvo pravosuđa, predstavlja otvoreno kršenje Prvog amandmana Ustava SAD. Ministarstvo pravosuđa SAD-a je 2012. tajno prisluškivalo novinare i redakcije AP-a, nakon što je agencija objavila kako je u Jemenu spriječen napad na avion koji je trebalo da poleti za SAD. U to vrijeme predsjednik Obama je tvrdio da nema informacija o terorističkim planovima za napad na ciljeve u SAD i američke interese u svijetu.
Ministarstvo je tvrdilo da pokušava da utvrdi odakle „cure“ informacije o antiterorističkim aktivnostima, a AP je obaviješten o prisluškivanju godinu dana nakon što je ta akcija ministarstva sprovedena.
Interameričko novinsko udruženje (The Inter American Press Association – IAPA-SIP) je udruženje koje zagovara prava novinskih i medijskih organizacije u Južnoj i Sjevernoj Americi i na Karibima. Osnovana je 1943. godine i predstavlja više od 1.300 novina i časopisa.
Foto: washingtonpost.com