Region

Miškovića sumnjiče da je Šariću oprao 100 miliona eura

miskovic
P
olicija ima dokaze da je vlasnik „Delta holdinga“ Miroslav Mišković oprao oko 100 miliona eura odbjeglog narko-bosa Darka Šarića. On je i pored toga, kako saznaje „Blic“, juče u policiji negirao da je imao bilo kakve poslovne veze sa Šarićem. Mišković je rekao i da nije vlasnik firme „Ist Jurop investment fand“ iz Holandije, koja je poslovala s firmom odbjeglog narko-bosa, iako za to postoje dokazi.

Miškovića sumnjiče da je Šariću oprao 100 miliona eura
Portal AnalitikaIzvor

Mišković je juče u svojstvu građanina davao izjavu nešto duže od dva sata, a u policiju je došao u pratnji advokata Zdenka Tomanovića. Kada je upitan da li zna nešto o firmi „Ist Jurop investment fand“ iz Holandije, Mišković je negirao.

Međutim, istražni organi posjeduju dokumenta koja potvrđuju da je upravo Mišković vlasnik ovog preduzeća. Naime, prema holandskim propisima koji definišu registraciju i poslovanje firmi, osim formalnog vlasnika neophodno je da se utvrdi i faktički vlasnik koji raspolaže novcem te firme. Izvor blizak istrazi navodi da se u slučaju ove kompanije nesporno utvrdilo da je vlasnik Mišković.

Policija sumnja da je Mišković, osim u „Ist Jurop investment fandu“ iz Holandije, prikriveni vlasnik i „Grejt investment korporejšensa“ s Kipra.

Takođe, ove dvije firme i Miroslava Miškovića povezuje Tatjana Jeronimides, direktorka i odgovorno lice u Miškovićevoj firmi „Hemslejd“ s Kipra. Upravo je ona osoba koja je davala naloge za isplate s računa „Ist Jurop investment fanda“ i „Grejt investment korporejšensa“ na račun Šarićeve „Fajnenšel ejndžels“. Jeronimides bi zato mogla da da brojne odgovore.

Polovinom 2007. godine s računa „Ist Juropa“ na račun firme „Fajnenšel ejndželsa“ izvršena je devizna uplata od oko 2,5 miliona eura, a s računa druge firme „Grejt investment“ na isti račun uplaćeno je oko tri miliona eura. Osnov plaćanja, saznajemo, bile su navodne konsultantske usluge.

Po zahtjevu Tužilaštva za organizovani kriminal, vrše se i provjere finansiranja izgradnje naselja „Belvil“ u Bloku 67.

- Sumnja se da je finansiranje tog posla išlo preko Hipo Alpe-Adrija banke iz Klagenfurta i holandske kompanije „Hipo grup Nederland“, koje su u posao ubacile 100 miliona eura. Tek treba da se utvrdi šta je bila garancija za davanje kredita - navodi sagovornik Blica. Nosilac izgradnje „Belvila“ je firma „Blok 67 asosijets“ iz Klagenfurta, čiji je suvlasnik „Delta ril estejt“ Miroslava Miškovića. Kako se sumnja, dio od 100 miliona eura ubačenih preko „Hipo grup Nederlandsa“ je Mišković oprao.

Naselje „Belvil“ je građeno za potrebe održavanja Univerzijade 2009. godine. Kako se saznaje, policija pored spornih tokova novca za koji se sumnja da ga je oprao Šarić istražuje i promet nekretnina u „Belvilu“, za koji se takođe sumnja da je sporan.

Miloš Stanojević, direktor u kompaniji „Blok 67“, kaže za „Blic“ da zvanično nije obaviješten o tim provjerama i ističe da je „Belvil“ građen iz kredita od 11,5 miliona eura koji je dobijen od Hipo Int. banke, koji se još otplaćuje, dok je ostatak finansiran od pretprodaje stambenih jedinica. Stanojević tvrdi da ne postoji depozit za obezbjeđenje tog kredita i da su informacije o zloupotrebama netačne.

Delta holding": Nismo poslovali sa Šarićem


„Zbog nastavka i pojačavanja nezapamćene hajke koja se vodi protiv ‘Delta holdinga‘ i njegovog predsjednika“, kompanija je prinuđena da ponovo odgovori na spekulacije koje se iznose u javnosti i ugrožavaju njen ugled i egzistenciju 8.000 porodica čiji članovi u njoj rade.
U saopštenju se ističe da „Delta holding“, njegovi zaposleni, njegov predsjednik, kao i članovi porodice predsjednika kompanije apsolutno nikada nisu poslovali sa inkriminisanim osobama, što je predsjednik Mišković u policiji, u svojstvu građanina, i objasnio.
Takođe se navodi da je kompanija izložena vrhuncu agresivne kampanje koja joj nanosi veliku štetu u zemlji, u regionu i svijetu i zbog čega je prinuđena da brani svoj ugled i poslovanje, u nadi da će prestati spekulacije.

 

(blic.rs)

Portal Analitika