Pejović je danas u više navrata ponovio značaj poglavlja 23, koje se tiče pravosuđa i temeljnih prava, u novom pristupu pregovorima, koji se po prvi put primjenjuje u slučaju Crne Gore, a koji će biti primijenjen i na sve buduće kandidate za ulazak u EU.
Suština pristupa je u tome što se poglavlja 23, te 24, koje se tiče pravde, slobode i bezbjednosti, provlače kroz cijeli pristupni proces, praktično do samog ulaska u Evropsku uniju.
Pejović i četiri glavna crnogorska pregovarača za određena poglavlja, osvrnuli su se tokom popodnevnog susreta sa novinarima, na segmente i ocjene koje se tiču njihovog djelokruga rada predstavljenog u izvještaju.
Pejović je ponovio ono što je File kazao u Briselu, a to je da je Crna Gora prva država koja prolazi kroz novi pristup priključenja EU jer se odmah suočava sa poglavljima 23 i 24.
Pejović je potom ukazao da su ključni izazovi u procesu pristupanja prenijeti kroz ekonomsko upravljanje, konkurentnost, vladavinu prava, funkcionisanje institucija, fundamentalna prava, vladavinu prava i prevazilaženje nasljeđa iz prošlosti, osvrćući se posebno na svaki od ovih segmenata.
Pejović, i sva četvorica pregovarača, Svetlana Rajković, pomoćnica ministra pravde, zadužena za polavlja 23 i 24, Daliborka Pejović, sekretarka u Ministarstvu turizma i održivog razvoja, zadužena za poglavlja 27 i 28, Danijela Stolica, pomoćnica ministra poljoprivrede i zadužena za poglavlja 11, 12 i 13, te Igor Noveljić, sekretar u Ministarstvu ekonomije, zadužen za poglavlja 1, 8 i 30, izrazili su zadovoljstvo današnjim izvještajem.
Rajković je kazala da je ovaj izvještaj dao nešto konkretnije ocjene što se tiče poglavlja 23 i 24, koje su izjednačene sa onima iz skrininga.
„Poglavlja 23 i 24 su takva da se ne mogu riješiti prostom izmjenom zakona, već sistemskim promjenama", kazala je Rajković.
Daliborka Pejović je kazala da su zakoni iz oblasti zaštite životne sredine, zaštite potrošača i zdravstvene zaštite, a koja se odnose na poglavlja 27 i 28, gotovi, ali da čekaju parlamentarnu raspravu. Ona je istakla da je izvještajem najgore ocijenjen problem voda, jer nema plana o upravljanju vodama, a da je izvještajem konstatovan napredak u oblasti zaštite od industrijskog zagađenja.
Danijela Stolica, koja vodi pregovore za poglavlja 11, 12 i 13, je naglasila da je notiran napredak u ruralnom razvoju, kao i u oblasti politike kvaliteta, ali da nema napretka u oblasti organske proizvodnje, i to iz razloga što ni nakon godinu i po dana već spreman zakon koji reguliše tu oblast nije ušao u parlamentarnu proceduru.
Pomenuta poglavlja, tiču se poljoprivrede i ruralnog razvoja, bezbjednosti hrane, veterinarstva i fitosanitarnog nadzora, te ribarstva, u kojem, kako je naglasila, nije zapažen nikakav napredak.
Stolica je kazala da za oblast ribarstva, koje je u pregovorima zastupljeno poglavljem 13, postoji veliki problem nedostatka kadra, jer je u njihovom Ministarstvu samo troje ljudi zaduženo i stručno za ovu oblast.
Noveljić je istakao napredak u oblasti tržišnog nadzora i opšte bezbjednosti proizvoda. Njegova zaduženja su poglavlje 1, koje se tiče slobode kretanja robe ("fundamentalan princip, na kojem počiva EU"), poglavlje 8, koje se odnosi na konkurenciju, i poglavlje 30, koje se tiče vanjskih odnosa, odnosno trgovinske politike i razvojne politike u globalnim okvirima.
Aleksandar Pejović je naglasio da se u izvještaju posebno ističe značaj izgradnje administrativnih kapaciteta i boljeg institucionalnog okvira za funkcionisanje svih institucija koje se bave pitanjima demokratije i vladavine prava. Posebno se ističe značaj civilnog društva, i podvlači primjer Crne Gore koja je uključila civilno društvo u pregovarački proces, što je nešto što je u najvećoj mjeri izgrađeno posljednjih godina, kazao je glavni pregovarač.
Igor Noveljić je, odgovarajući na novinarsko pitanje o KAP-u, kazao da problem KAP-a, u kontesktu sadašnjeg stečaja - ne postoji.
„Problem Kombinata aluminijuma u kontekstu sadašnjeg stečaja, ne postoji, jer će izaći iz dugova“, kazao je Noveljić , komentarišući ocjenu u 12. izvještaju o napretku Crne Gore koji je danas predstavljen, a u kojem stoji da je državna pomoć ovoj kompaniji protivna Sporazumu o asocijaciji i pridruživanju.
„A ukoliko se ne nađe kupac za KAP, odnosno, ako se ne nađe investitor, onda je ta priča završena“, zaključio je Noveljić.