On je naveo da to potvrđuju dosadašnja iskustva i da se zbog toga na vrijeme mora početi sa pripremama za ispunjavanje obaveza lokalnih uprava kada Crna Gora postane članica EU.
„ Uspješna integracija u EU ne može se zamisliti bez spremnih, kompetentnih i angažovanih lokalnih samouprava. Na žalost, Crna Gora još nema predstavnika lokalne uprave u Briselu i nadam se da ćemo na najbolji način imati predstavljen i taj nivo vlasti kako bi iskoristili sva moguća polja saradnje“, kazao je Pejović.
On je ocijenio da to pitanje potrebe da lokalna vlast bude predstavljena u Briselu neophodno pokrenuti na današnjem okruglom stolu u Nikšiću pod nazivom Lokalna samouprava u procesu pregovora poglavlja od značaja za sjeverne opštine Crne Gore.
Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija – Kancelarija glavnog pregovarača i Zajednica opština Crne Gore organizovalo je okrugli sto povodom Dana lokalne samouprave EU.
„Ovaj skup organizovan je danas kada slavimo šest godina od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je potpisao tadašnji predsjednik Vlade Željko Šturanović, čime je označen prvi ugovorni odnos naše države i EU“, podsjetio je Pejović.
Prema njegovim riječima, sporazum se sprovodi bez problema i na osnovu njega bilježi se povećana trgovinska razmjena između Crne Gore i EU, a kroz proces stabilizacije i pridruživanja ostvareni su državni prioriteti – dobijeni kadidatski status i otvoreni pregovori.
Pejović je ukazao da se obilježava i 28 godina od donošenja Evropske povelje o lokalnoj samoupravi i podsjetio da je neophodno udruživanje opštinskih vlasti radi bolje saradnje.
„Reformu lokalne samouprave temeljimo na načelima Evropske povelje i cilj nam je da ojačamo ekonomsku stabilnost i podignemo kvalitet životnog standarda građana“, kazao je Pejović.
Gradonačelnik Nikšića Veselin Grbović rekao je da su lokalne uprave Crne Gore uglavnom spremne za proces pregovora iz oblasti poljoprivrede, zaštite životne sredine i regionalne politike i koordinacije strukturnih instrumenata kao značajnih područja djelovanja institucija EU.
„ Uprkos tome, u nekim oblastima zatajila je korespondecija sa državnim institucijama, dok je u drugim izuzetan sklad između državnih projekta i lokalnih potreba. Nikšić ima kapaciteta i iskustva da odgovori postavljenim zahtjevima i sa kvalitetnim projektima konkuriše za sredstva iz Evropskih fondova, kao i primijeni ih na najbolji način“, rekao je Grbović.
Prema njegovim riječima, nikšićka opština u saradnji sa resornim Ministarstvom intenzivno radi na poboljšanju seoske infrastrukture, a uradila je dosta i kada je riječ o projektima životne sredine za koje će trebati najviše novca, kao i podrška države.
Generalni sekretar Zajednice opština Rajko Golubović kazao je da su brojni i ozbiljni izazovi sa kojima se suočava Crna Gora na putu ka EU i da su lokalne uprave, trudeći se da obezbijede bolje uslove za život građana, počele realizaciju brojnih projekata novcem dobijenim iz fondova EU.
„ Zajednica opština sa lokalnim upravama, uključujući i projekte međuopštinske saradnje, obezbijedila je u proteklom periodu oko deset miliona EUR, što je veliki uspjeh naše male asocijacije“, ocijenio je Golubović.
Prema njegovim riječima, realizuju se i manji projekti za koji se novac obezbjeđuje posredstvom donatora iz EU, čime se pomaže opštinama u realizaciji konkretnih poslova.
(MINA)