U izvještaju u koji je imao uvid reporter Portala Analitika navodi se da poglavlja 23 i 24 predstavljaju ''ključni izazov'' i da Crna Gora mora da pokaže posvećenost u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Na nezvaničnom sastanku sa grupom novinara sa Balkana i Turske koji učestvuju na seminaru Evropskog centra za novinarstvo, visoki zvaničnik Evropske komisije je na direktno pitanje reportera Portala Analitika otkrio da je plan Brisela da poglavlja 23 i 24 budu otvorena u decembru.
- To je plan i ne očekujem bilo kakva pomjeranja, rekao je on.
Govoreći o Crnoj Gori zvaničnik EK je kazao da će se u Izvještaju o napretku naći formulacija da pregovori sa Crnom Gorom napreduju ''korak po korak'' ali i da su neophodne suštinske reforme i promjene u politikama koje se bave vladavinom prava i borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije.
- Novi pristup u pregovorima se pokazao kao koristan instrument u stimulisanju takve promjene, navodi se u Izvještaju EK.
U dokumentu se navodi da je reforma javne uprave prioritet da bi Crna Gora imala mogućnost da primijeni evropsko zakonodavstvo uhvati u koštac sa politizacijom i poveća transparentnost i profesionalizam javnih službenika.
Navodi se da su događaji posljednjih mjeseci, ''posebno s navodnom upotrebom javnih sredstava za ciljeve političkih partija, važni da se pojača povjerenje građana u državne institucije''.
Medijske slobode i reforma javne administracije su i dalje od najveće moguće važnosti, navodi se u saopštenju. U Izvještaju je Crna Gora pohvaljena kada je u pitanju i regionalna saradnja.
Ističe se da Crna Gora ima vodeću ulogu u promovisanju regionalne saradnje, a posebno kroz inicijativu ''Zapadnobalkanska šestorka''.
Kod zapošljavanja u državnoj i javnoj upravi, mora da se uzme u obzir ko je najbolji, a zapošljavanje mora da bude pošteno. Razlog za zabrinutost su unaprijed napisane ostavke, i ti dopisi moraju da se vrate onima koji su ih potpisali, kaže se u Izvještaju EK.
U Izvještaju je ocijenjeno da je usvajanje Strategije o LGBT osobama i presude u slučajevima napada na LGBT aktiviste pozitivni primjeri posvećenosti vlasti zaštiti prava u toj oblasti.
- Ipak, nastavlja se nasilje i govor mržnje protiv LGBT osoba i to je pojačano od Parade ponosa u Budvi. Takve pojave, pokazuju visok nivo homofobije u društvu i vlast treba da radi na tome, stoji u dokumentu.
Navodi se da su potrebne donijeti proaktivne mjere i konačne presude, posebno u oduzimanju imovine koje je stečena organizovanim kriminalom
- Poništavanje prvostepenih presuda u slučajevima organizovanog kriminala, daje razlog za ozbiljnu zabrinutost, stoji između ostalog u veoma obimnom Izvještaju EK.
Zvanična Podgorica je pregovore sa EU počela 29. juna prošle godine, kada je u Briselu održana prva međuvladina konferencija između Crne Gore i EU.
N.Zečević