On je na početku trodnevnog događaja u Budvi, posvećenog aktuelnim pitanjima na Mediteranu, rekao da je Arapsko proljeće ponudilo nadu da se otvara novi korak u parlementarnoj demokratiji, u sferi ljudskih prava i ostalih sloboda.
- I danas su oči čitavog svijeta uprte u Mediteran, Egipat, Libiju i Siriju. To je prostor, čija istorija kao da neprekidno vri. Oni, koji su sumnjičavo vrtjeli glavom i izražavali nevjericu u revolucionarni potencijal arapskih nacija, bili su u krivu zbog vlastiitih predrasuda i neznanja - kazao je Krivokapić.
On smatra da, kako je rekao, najstarija demokratska zajednica na svijetu - Evropa, ima obavezu da podrži demokratske energije arapskog svijeta.
- Ovi procesi nijesu samo šansa za arapski Mediteran. Proširenja i jačanja demkratije na Mediteranu su istorijska šansa i jedan od najvećih izazova OEBS-a. Helsinški akt iz 1975, kao kamen temeljac naše organizacije, ima za cilj da smanji jaz i uspostavi povjerenje izmedju Istoka i Zapada - poručio je Krivokapić.
On je rekao da Mediteran, kao mjesto spajanja dva svijeta, prostor kroz koji se najbolje može očitati međusobno razumijevanje.
- Za sve nove izazove treba spremiti vrjednosne, organizacione i ukupne kapacitete naše organizacije. Prepoznajući izazove, ali i potencijale mediteranske regije, osnivači OEBS-a namjeravaju da podstaknu razvoj uzajamno korisne saradnje mediteranskih zemalja u različitim oblastima ekonomske saradnje - dodao je predsjednik crnogorske skupštine.
Prema njegovim riječima, poslanici treba da budu misionari vrijednosti.
- Naš zadatak je da pomogemo razbijanju predrasuda, podjela između civilizacija Istoka i Zapada, islama i hrišćanstva - zaključio je Krivokapić.
Foto: rtcg.me