Svijet

Nobel za mir Organizaciji za zabranu hemijskog oružja

1110nobel1
M
eđunarodna organizacija za zabranu hemijskog oružja OPCW sa sjedištem u Hagu dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir, saopštio je komite za dodjelu tog priznanja.

Nobel za mir Organizaciji za zabranu hemijskog oružja
Portal AnalitikaIzvor

Prestižna, ali ujedno i najkontroverznija međunarodna nagrada tako je otišla u ruke udruženju čija je osnova rada poštovanje Ženevske konvencije čija je prva verzija usvojena još 1925. godine.

U obrazloženju, Komitet za dodjelju Nobelove nagrade podsjeća na istorijat korštenja hemijskih oružja i nastanka Ženevske konvencije.

- Tokom Prvog svjetskog rata, hemijsko oružje je korišćeno u značajnoj mjeri. Ženevskom konvencijom iz 1925. godine zabranjena je njegova upotreba, ali ne i proizvodnja i skladišntenje. U Drugom svjetskom ratu, hemijska sredstva su bila u službi masovnih istrebljenja koja je sprovodio Hitler. Takođe, hemijska oružja su i nakon toga nerijetko koristištena, kako od strane vlada, tako i terorista. Godine 1992. i 1993, Konvencija je proširena i tada su u nju uključene zabrane proizvodnje i čuvanja hemijskog oružja. Dokument je zvanično stupio na snagu 1997. godine, a do sada su ga potpisale 189 država.

Iste godine osnovan je i OPCW, sa sjedištem u Hagu. Takođe se ističe da je Ženevskom konvencijom i radom OPCW-a upotreba hemijskog oružja je "definisana kao tabu u međunarodnom pravu".

- Nedavni događaji u Siriji, gdje je hemijsko oružje ponovo korišteno samo su naglasili potrebu uticaja da se takvo oružje zabrani. Neke države još nisu članice OPCW-a, dok druge nisu ispoštovale rok da do aprila 2012. godine unište svoja hemijska oružja. To se posebno odnosi na SAD i Rusiju - ističe se u obrazloženju Nagrade za mir.

1110opcwnobelJedna od želja Alfreda Nobela, švedskog naučnika u čije ime Kraljevska akademija danas dodjeljuje nagrade, bilo je upravo razoružanje na globalnom nivou.

- Komitet za dodjelu Nobelove nagrade želi da dodjelom nagrada utiče na nestanak nuklernog oružja. Dodjelom ove nagrade OPCW, Komitet želi da da svoj doprinos i eliminisanju hemijskog oružja - ističe u obrazloženju nagrade.

Sadašnji direktor OPCW-a je Ahmet Uzumcu. Organizacija je trenutno angažovana na sprovođenju misije Ujedinjenih nacija da kontroliše i uništi arsenal hemijskog oružja u Siriji.

Za ovogodišnju Nobelovu nagradu za mir bilo je kandidovano čak 259 pojedinaca i organizacija.

Portal Analitika