U
novu 2013/2014 sezonu
Crnogorsko narodno pozorišteulazi sa željom da na dostojan način obilježi šezdeset godina svog postojanja. No, želje su jedno, a stvarnost u uslovima sveopšte krize - potpuno drugo. Jer, po svemu sudeći, nacionalni teatar u Podgorici ulazi u do sada najneizvjesniju sezonu.
Tim povodom razgovarali smo sa Jankom Ljumovićem direktorom CNP-a. Kada je riječ o programu rada ove kulturne institucije, na čijem je čelu od 2008. godine, za Portal Analitika kaže da su „daleko od pozicije dugoročnog planiranja“.
- Svakog mjeseca ćemo objavljivati repertoar koji će imati i nove naslove, i gostovanja - kako naša, tako i programe koje ćemo uspjeti da ostvarimo u saradanji sa drugima – precizira Ljumović i izražava nadu da će uspjeti u namjeri da ostvare raznolik repertoar.

U ovim riječima se može razabrati ono što će se, sasvim sigurno, često pominjati krajem decembra: da li će institucije kulture u Crnoj Gori u 2014. godini imati dovoljno sredstava čak i za najnužnije potrebe?
- Snaga ansambla je ono što svako pozorište čini dobrim; na kraju, to je i najveća odgovornost, jer ne smijemo da zaboravimo, ipak, suštinu našeg posla u pozorištu.
Od prošle sezone bili su u prilici da zaposle 19 pripravnika, ali je njihov ostanak u CNP-u neizvjestan zbog „restrikcije zapošljavanja u državnim institucijama“.
- Svakako ćemo nastaviti saradnju projektnog karaktera sa određenim brojem kadrova koji su pokazali izuzetan angažman i neophodni su u procesu pozorišne produkcije – kaže Ljumović.
Crnogorsko nacionalno pozorište je jedno od onih institucija koje imaju sreću da već treću godinu zaredom obezbjeđuju sponzorstvo privrede. Iako je svjestan cjelokupne loše situacije, ne samo u Crnoj Gori, direktor CNP-a podsjeća da kultura nije luksuz već neizostavni dio svakog društva. „Ako nema društvene solidarnosti i odgovornosti onih koji imaju novac, takva društva bivaju kulturološki zapuštena“, naglašava Ljumović.
Prije ulaska u neizvjesnu 2014. godinu – a ne treba zaboraviti da su naše kulturne institucije među rijetkim u svijetu čiji budžeti nisu određeni sezonama, već kalendarskom godinom – biće zaokružena nova upravljačka struktura CNP-a. Da li će ona biti formalno nova zbog realizacije odluka koje je Vlada ljetos donijela, ili će organizaciju činiti neki novi ljudi, ostaje da se vidi.
- Funkcije pripadaju konkretnim ljudima, oni dolaze i odlaze. Institucije su onoliko jake koliko je jak njihov ljudski potencijal, dakle one ogromne većine koja nije u polju imenovanja, već radnog odnosa koji je suštinski prava tema za pitanje odgovornosti – zaključuje Ljumović.
ANALITIKA: U sezoni 2013/2014 obilježava se 60 godina od osnivanja današnjeg Crnogorskog narodnog pozorišta. U monografiji o CNP-u, koja će uskoro izaći iz štampe, autor ste segmenta koji prati posljednje dvije decenije. Kolika je odgovornost u ovom trenutku biti na čelu jedne od naznačajnijih institucija kulture u Crnoj Gori?
LJUMOVIĆ: Odgovornost je - kao kod i svih velikih najznačajnijih državnih institucija. To je, prije svega, odgovornost prema umjetničkom i scensko-produkcionom sektoru, zatim prema javnosti koja je raznolika, a u njoj posebno mislim na umjetničku i stručnu javnost, i odgovornost prema našoj publici. CNP zaista ima posebno mjesto u crnogorskoj kulturi, koje nije stečeni epitet, već je konkretnim djelanjem emanirao svoju misiju i postao mjesto savremene pozorišne umjetnosti, kulturne saradnje i jedan od najotvorenijih nacionalnih teatara u regionu. Snaga ansambla je ono što svako pozorište čini dobrim; na kraju, to je i najveća odgovornost, jer ne smijemo da zaboravimo, ipak, suštinu našeg posla u pozorištu.
ANALITIKA: Početkom septembra ozvaničena je odluka o novoj organizaciji kulturnih institucija koje osniva država. Shodno toj odluci, CNP će imati Savjet, kao i umjetničkog i poslovnog direktora. Kako CNP već godinama posluje na taj način, da li će i na koji način ova odluka uticati na rad pozorišta?
LJUMOVIĆ: Moram reći - to je pitanje za Ministarstvo kulture i Vladu Crne Gore, shodno odredbama Zakona o kulturi. Sve to piše u Zakonu, a naslanja se na koncept menadžmenta ustanova kulture koje osniva država. Funkcije pripadaju konkretnim ljudima, oni dolaze i odlaze, i to je nešto što karakteriše funkcionisanje svake institucije. Institucije su onoliko jake koliko je jak njihov ljudski potencijal, dakle one ogromne većine koja nije u polju imenovanja, već radnog odnosa koji je suštinski prava tema za pitanje odgovornosti.
ANALITIKA: Koliko pripravnika se protekle sezone pridružilo timu Crnogorskog narodnog pozorišta i da li se neko od njih može nadati nastavku angažmana?
LJUMOVIĆ: Pripravnici su, njih devetnaest, proveli sa nama deset mjeseci i donijeli svježinu u različitim poljima rada i djelatnosti CNP-a. Nažalost, na snazi je restrikcija zapošljavanja u državnim institucijama. Ali, kako nas čeka nova sistematizacija radnih mjesta, očekujem da će se stvoriti mogućnost da ta radna mjesta zauzmu mladi i obrazovani kadrovi. Svakako ćemo nastaviti saradnju projektnog karaktera sa određenim brojem kadrova koji su pokazali izuzetan angažman i neophodni su u procesu pozorišne produkcije.
ANALITIKA: Bez sigurnog budžeta danas je nemoguće napraviti (kvalitetnu) pozorišnu sezonu. Velika je vjerovatnoća da će i naredne godine institucije kulture imati na raspolaganju još manje novca za rad. Da li su kompanije raspložene da daju doprinos održanju kulturne scene u Crnoj Gori?
LJUMOVIĆ: Počeću odgovor isticanjem Societe Generale Montenegro banke, koja je već treću sezonu Ponosni sponzor Crnogorskog narodnog pozorišta. Njihov primjer je dragocjen, jer je važno da biznis sektor razvije svoje poslovne strategije ka ustanovama kulture, odnosno prema umjetnicima i umjetničkoj produkciji. Suštinski, naši ukupni budžeti za kulturu su skromni i nisu u adekvatnoj korelaciji za sve ono što umjetnici i sistem kulture donose nama, sada i ovdje, a da ne govorimo o prošlosti kada je crnogorski sistem kulture insitucionalno bio nerazvijen i suštinski bez kulturne politike i strategije. Iskustva bogatijih društava svjedoče o tome da ako nema društvene solidarnosti i odgovornosti onih koji imaju novac, takva društva bivaju kulturološki zapuštena.
ANALITIKA: I pored neizvjesnog budžeta, čemu se možemo nadati do kraja juna naredne godine? Da li će svoju šansu dobiti i neko od crnogorskih još neafirmisanih reditelja, glumaca ili drugih umjetnika?
LJUMOVIĆ: Objavili smo repertoar početka sezone, koji je u znaku dva Jubileja, 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša i 60 godina Crnogorskog narodnog pozorišta. Svakog mjeseca ćemo objavljivati repertoar koji će imati i nove naslove, i gostovanja - kako naša, tako i programe koje ćemo uspjeti da ostvarimo u saradanji sa drugima. Daleko smo od pozicije dugoročnog planiranja, ali vjerujem da ni do sada nije bilo drugačije i da smo uspjeli u namjeri da ostvarimo raznolik repertoar, gostujemo na festivalima i da predstave CNP-a budu prostor dijaloga, kako onih koji u njima vide kvalitet, tako i onih koji nas kritikuju. Razvoj umjetničkih karijera mladih umjetnika je i do sada bio odrednica našeg repertoara i posebno će biti važan i tokom naredne godine.
Kristina JERKOV
Foto: D. Miljanić