Kao je naglasio na današnjoj konferenciji za štampu Klaudio Karbone, koodinator IPA programa, cilj je integrisanje jadranskog kulturnog nasljeđa, te stvaranje novog turističkog proizvoda.
„Suština je da se muzeji promovišu kroz zajedničku strategiju marketinga i komunikacije, u cilju jačanja jadranske mreže muzeja. Važno je uključiti lokalno stanovništvo, učiniti da muzeji inovativnim pristupom popularišu svoju djelatnost i budu neodvojivi dio kulturnog turizma“, kazao je Karbone.
Njegova koleginica Lia Skiara, partner u projektu, takođe je naglasila da će aktivnosti na projektu Museumcultour biti usmjerene ka stvaranju integrisanog razvoja jadranske regije na temeljima održivog turizma. Ona je naglasila da je prije svega cilj povećanje atraktivnosti muzeja putem novih privremenih, ili stalnih Izložbi, i putem renoviraja postojećih zbirki.
U Notranjskom muzeju u Postojni će biti postavljana karstološka izložba. U parku-pećini Postojna kolekcija će biti dizajnirana u tri dijela: Karst i Postojnska jama, Život u Postojnskoj jami, i Čovjek i pećine.
U Prirodnjačkom muzeju u Rijeci će biti postavljana pokretna izložba „Diverzitet znači“ i dio stalne izložbe „Dubina – morski biodiverzitet Kvarnerkog područja“ će biti obnovljen.
Prirodnjački muzej Crne Gore će razviti stalnu postavku pod imenom „Priroda nas spaja“ u Podgorici. Cilj ove izložbe je da naglasi prirodne i kulturne vrijednosti određenih ekosistema.
Morski muzej u San Benedetu del Trontu (Askoli Pićeno) i Nacionalni muzej Berat će restaurirati najinteresantnije djelove svojih izložbi.
Za direktora Prirodnjačkog muzeja Crne Gore, Ondreja Vizija, posebno je važno što će u okviru projekta Museumcultour Muzej na čijem je čelu dobiti stalnu postavku u prostoru u Tološima.
U toku su intenzivni radovi na postavljanju enterijera i nabavci opreme, naglasio je Vizi, podsjećajući da je ipak najvažnije da Ministarstvo kulture, Ministarstvo odbrane i drugi državni organi, podrže predlog Muzeja da se trajno riješi problem prostora ove institucije, u okviru bivše kasarne „Masline.“
"Konačan predlog je dostavljen Vladi Crne Gore i očekujemo pozitivnu odluku i konačno stavljenje tačke na problem prostora za Muzej", kazao je Vizi. U tom smislu, kako je naglasio, „uspješna realizacija projekta Museumcultour za ovu instituciju ima poseban značaj, možda predstavlja i sudbinsko pitanje“.
Predstavnici muzeja iz regiona, kao i predstavnici medija, mogli su danas da vide kako će izgledati postavka Prirodnjačkog muzeja.
U odvojenim sobama mogle su se vidjeti razne preparirane životinje, koje su do sada bile smještene u depou. Medvjed, lisica, vuk, ptice, i ostale brojne životinje, trebalo bi uskoro da budu predstavljene publici u novom prostoru u Tološima.
Dizajneri imaju još mnogo posla kako bi postavka bila što atraktivnija, a Portal Analitika je fotoaparatom zabilježio dio atmosfere iz budućeg Prirodnjačkog muzeja.