Iz Instituta alternativa ranije je ocijenjeno da su dosadašnje aktivnosti u Skupštini u pravcu definisanja modela za učešće u pregovorima bile nedovoljne i da bi odnos Skupštine i Vlade u procesu evropske integracije trebalo regulisati sporazumom kojim će se utvrditi dinamika izvještavanja parlamenta o realizaciji akcionih planova za poglavlja 23 i 24.
Vuković smatra da je ta inicijativa dobra i korisna, porukom i sugestijom šta treba regulisati kad su evropske integracije u pitanju.
- Ali je to samo dio nečeg što treba da bude uređen opšti odnos između institucija države kad se radi o ovim pitanjima, koja su u vrhu agende državne i politike svih nas u zajednici, rekao je Vuković agenciji Mina.
On je pojasnio da uporedno iskustvo pokazuje da su mnoge zemlje koje su u poslednje vrijeme ušle u Evropsku uniju pravile svojevrsne sporazume ili na drugi način regulisale pitanje odnosa između, prije svega parlamenta i Vlade kao organa koji su najviše uključeni u proces evropskih integracija.
“Kod nekih je to bio sporazum između Vlade i parlamenta, kod drugih je to bila rezolucija, deklaracija ili neki drugi akt, bilo je čak ideja da se posebnim zakonom, ne znam da li je bilo i materijalizovano, regulišu ti odnosi”, precizirao je on.
Vuković smatra da treba iskoristiti iskustva drugih i adaptirati ih potrebama Crne Gore.
“I da jednostavno regulišemo odnos između Vlade i parlamenta, da se zna ko će šta raditi, šta su čije obaveze, kako ćemo se međusobno informisati, sarađivati zajedno, zajedno raditi, ulagati zajedno napore u izvršavanju onih obaveza iz ukupnog posla koji možemo u podijeljenoj nadležnosti kvalitetnije obaviti”, rekao je on.
Kako je dodao Vuković, cjelina tog posla može i treba da se uredi jednim aktom.
“Ne znam kog karaktera, koji bi usvojio parlament, a prihvatila Vlada, i koji bi bio svojevrsni sporazum između te dvije grane vlasti u našoj državi u ovom zahtjevnom procesu našeg demokratskog razvoja”, poručio je on.
Vuković je podsjetio da smo u Crnoj Gori, u prethodnim fazama integracija, imali odgovarajuća opšta akta parlamenta, deklaracije, rezolucije o evropskim integracijama kojima je definisana uloga i identifikovane parlamentarne obaveze.
“Sad smo u fazi izrade opšteg akta, nekoliko mjeseci se na tome radi da se na cjelovit način uredi odnos parlamenta i Vlade. Ima tu nesporazuma, i nepotrebnih, jer osim racionalnih zahteva i sugestija, ima onih dosta radikalnih i neutemeljenih sa obje strane”, rekao je on.
Prema riječima Vukovića, jedan dio zahtjeva odnosi se na to da Vlada vodi čitav proces evropskih integracija, a da parlament bude u jednoj pasivinoj poziciji.
“S druge strane je zahtjev da sve počinje i završava se sa parlamentom, da on preuzme čak i sve funkcije Vlade, da Vlada bude običan izvršan organ. Ni jedno ni drugo rješenje nije dobro”, poručio je on.