Društvo

Za rješavanje upravljanja otpadom potrebno 60 miliona eura

komunalcitekst2
Crnoj Gori je za rješavanje upravljanja otpadom, u narednih pet godina, potrebno 60 miliona eura, saopšteno je danas na okruglom stolu u Podgorici.

Za rješavanje upravljanja otpadom potrebno 60 miliona eura
Portal AnalitikaIzvor

Vođa tima projekta iz oblasti upravljanja otpadom Evald (Ewald) Spitaler kazao je da se oko 35 odsto otpada odlaže u Crnoj Gori, navodeći da su pored dvije postojeće regionalne sanitarne deponije potrebne još tri.

- To bi podrazumjevalo jednu u sjevernom, dvije u centralnom i dvije u južnom dijelu države i uspostavljanje ovakvog sistema podrazumjeva međuopštinsku saradnju, naveo je on, javila je Mina.

Spitaler je rekao da će za nelegalna odlagališta, koja predstavljaju jedan od najvećih problema u oblasti upravljanja otpadom, biti potrebno 16 miliona eura, u narednih pet godina.

- Otprilike 60 miliona eura bi trebalo u narednih pet godina za rješavanje problema upravljanja otpadom, a u nerednih još pet godina 25 miliona eura, kazao je Spitaler.

Prema njegovim riječima, tri miliona eura će naredne tri godine biti potrebne za podizanje nivoa svijesti kod javnosti o značaju upravljanja otpadom.

Predstavnik Delegacije Evropske unije (EU) za implementaciju projekata Andre Lis (Lys) kazao je da je ta zajednica spremna da podrži Vladu u narednih nekoliko godina, da izgradi potrebnu infrastrukturu za upravljanje otpadom, navodeći da ti evropski fondovi neće biti dovoljni i da će pokriti samo dio troškova.

- Glavni izvor finasiranja će trebati da dođe iz budžeta, drugih donatora ili privrednog sektora, precizirao je on.

Generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Rajko Golubović kazao je da problemi upravljanja otpadom nijesu ravnomjerno izraženi u svim opštinama.

- Jedino ekonomsko opravdano rješenje je ono koje se već godinama zagovara, a tiče se formiranja regionalnih centara za upravljanje otpadom, u okviru kojih će se otpad sakupljanjem iz više opština razdvajati u postrojenjima za separaciju, tretirati na odgovarajuće načine, a samo ostatak odlagati na regionalnim deponijama, naveo je Golubović.

On je ocijenio da bi tako integralni sistemi upravljanja otpadom rješili problem sakupljanja, tretmana i deponovanja otpada za duži vremenski period.

- Lokalne samouprave nijesu u mogućnosti da samostalno finansiraju kreditne aranžmane i na taj način obezbijede vršenje zakonske obaveze u pogledu stvaranja uslova za odlaganje otpadom, kazao je on.

Golubović je apelovao na državne vlasti da učine dodatne napore da olakšaju i omoguće pristup lokalnim samoupravama, finsijskim fondovima.

Ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović je kazao da Crna Gora samostalno teško može da obezbjedi novac za oblast upravljanja otpadom, kako na lokalnom tako na drugim nivoima, i zbog toga, kako je rekao, smatra okrugli sto značajnim kako bi se prepoznali izvori finansiranja.

- Lokalne samouprave su te koje treba da podnesu najveći teret implementacije plana, a naša je obaveza, spremnost i pokazali smo da želimo da obezbjedimo potrebnu pomoć, ali oni koji su nosioci posla moraju biti odgovorni za rezultate, kazao je on.

Portal Analitika