On je na okruglom stolu o poglavljima 23 i 24, koji organizuje skupštinski Odbor za evropske integracije, rekao da kazne za funkcionere, koje su u sukobu interesa, moraju biti oštre, kako bi se oni odvratili od kršenja zakona i da sudovi moraju reagovati na kršenje propisa.
- Na osnovu zajedničkog rada policije i tužilaštva, uz pomoć drugih odgovarajućih organa, od sudova se očekuje da daju rezultate kada je riječ o sankcionisanju javnih funkcionera čije je bogaćenje upitno, rekao je Drobnič, javila je Mina.
On smatra da parlament mora što više biti uključen u eurointegracije, jer taj proces ima najveći efekat transformacije društva.
Drobnič je podsjetio da se poglavlje 23 odnosi na oblast pravosuđa i na borbu protiv korupcije i zaštite ljudskih prava.- U oblasti pravosuđa su usvojene izmjene Ustava i prateće izmjene zakona. Posao na izmjenama akata još nije završen, ali aktuelne promjene predstavljaju početnu osnovu za dalje jačanje nezavisnosti i odgovornosti sudija i tužilaca- naveo je Drobnič.
On je kazao da se narednom periodu mora obratiti pažnja na redovno ocjenjivanje rada sudija i tužilaca, uvođenje jasnih kriterijuma za njihovo napredovanje.
- Osim toga potrebno je racionalizovati sudsku mrežu i dalje profesionalizovati specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Sve to je predviđeno Akcionim planom za poglavlje 23 i zato je važno da Skupština nadgleda rad izvršne vlasti na tom polju-, rekao je Drobnič.
On je naveo da sprovođenje pravosudne reforme treba da doprinese mjerljivim rezultatima u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
"U tom kontekstu parlament mora da unaprijedi svoju nadzornu ulogu, naročito kroz Odbor za antikorupciju", rekao je Drobnič.
On je govoreći o medijskim izvještajima da je otvaranje nekih poglavlja blokirano, kazao da se ne radi o tome već o ispunjavanju uslova za njihovo otvaranje.